Остров Мавриций е обитаван от ендемични видове, които не се срещат другаде на планетата.
„Ще има много сериозни щети за природата – в това няма никакво съмнение“, каза пред „Хоризонт“ Димитър Попов от „Зелени Балкани“.
Сателитните изображения показват, че корабът е заседнал в коралов риф в район с изключително ценни влажни зони с международно значение.
„Розовите гълъби са типичен вид, който е бил застрашен, маврикийският керкенез - все видове, които са били на ръба на изчезването, редица земноводни и влечуги. Отделно кораловите рифове – не само около остров Мавриций, са едни от най-важните и ценни екосистеми, морски, които поддържат живота в океаните. Също така голямо разнообразие от морски костенурки, ракообразни, мекотели“, отбеляза експертът.
Голяма част от държавите, които се са толкова добре развити икономически, не могат да си позволят бърза и своевременна намеса при такъв тип замърсяване, посочи Попов. Става дума за специализирани технически средства, които са скъпи както за закупуване, така и за поддръжка, допълни той.
Нашата поука е, че дори Индийският океан да е далеч от нас и да е един от най-големите на Земята, то нашето Черно море е сред затворените морета и е много по-уязвимо към всякакъв тип замърсявания, включително петролни, отбеляза Димитър Попов.
„Черно море е изключително уязвимо. Ако подобно нещо се случи в Черно море, пораженията ще бъдат доста тежки и сериозни.“
„Последните години виждаме как правителството на нашата държава много щедро кани инвеститори да проучват потенциалните залежи от газ и нефт в акваторията. Даже започнаха да се правят, след проведените сеизмични проучвания, и тестове и сондажи. Доколкото ми е известно, инвестиционните намерения, свързани с проучванията, са в най-дълбоководната зона. На голяма дълбочина възможността за спасителни дейности, които да ограничат разлива, са доста по-ограничени и изискват специализирано оборудване. При нас то не е налично“, коментира още Димитър Попов в предаването "Преди всички".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Премиерът на Мавриций Правинд Джагнот обяви екологично извънредно положение, предадоха агенциите. Причината за това решение е петролният разлив, с който островната държава е принудена да се справя. Петролът се разля от японски товарен кораб,..
Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя..
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят..
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..