Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Попов, "Зелени Балкани":

Ако разлив като този край Мавриций се случи в Черно море, пораженията ще бъдат тежки

По-слабо развитите държави нямат механизми за бърза реакция при подобни замърсявания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В клипове от остров Мавриций доброволци пришиват към рибарски мрежи коса, събрана от фризьорските салони, за да може косите да се носят по повърхността на водата и да абсорбират мазните петна от петролния разлив от заседнал танкер. В океана се изляха тонове дизел и петрол от повредения резервоар на морския съд. В изправните резервоари на танкера обаче има 2 хиляди тона гориво. Стотици доброволци се включиха и в подсилването на импровизираните бариери от платнени чували с листа, слама и захарна тръстика в опит да се ограничи разливът.

Остров Мавриций е обитаван от ендемични видове, които не се срещат другаде на планетата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Ще има много сериозни щети за природата – в това няма никакво съмнение“, каза пред „Хоризонт“ Димитър Попов от „Зелени Балкани“.

Сателитните изображения показват, че корабът е заседнал в коралов риф в район с изключително ценни влажни зони с международно значение.

„Розовите гълъби са типичен вид, който е бил застрашен, маврикийският керкенез - все видове, които са били на ръба на изчезването, редица земноводни и влечуги. Отделно кораловите рифове – не само около остров Мавриций, са едни от най-важните и ценни екосистеми, морски, които поддържат живота в океаните. Също така голямо разнообразие от морски костенурки, ракообразни, мекотели“, отбеляза експертът.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Голяма част от държавите, които се са толкова добре развити икономически, не могат да си позволят бърза и своевременна намеса при такъв тип замърсяване, посочи Попов. Става дума за специализирани технически средства, които са скъпи както за закупуване, така и за поддръжка, допълни той.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нашата поука е, че дори Индийският океан да е далеч от нас и да е един от най-големите на Земята, то нашето Черно море е сред затворените морета и е много по-уязвимо към всякакъв тип замърсявания, включително петролни, отбеляза Димитър Попов.

„Черно море е изключително уязвимо. Ако подобно нещо се случи в Черно море, пораженията ще бъдат доста тежки и сериозни.“

„Последните години виждаме как правителството на нашата държава много щедро кани инвеститори да проучват потенциалните залежи от газ и нефт в акваторията. Даже започнаха да се правят, след проведените сеизмични проучвания, и тестове и сондажи. Доколкото ми е известно, инвестиционните намерения, свързани с проучванията, са в най-дълбоководната зона. На голяма дълбочина възможността за спасителни дейности, които да ограничат разлива, са доста по-ограничени и изискват специализирано оборудване. При нас то не е налично“, коментира още Димитър Попов в предаването "Преди всички".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Мавриций обяви екологично извънредно положение заради петролен разлив от кораб

Премиерът на Мавриций Правинд Джагнот обяви екологично извънредно положение, предадоха агенциите. Причината за това решение е петролният разлив, с който островната държава е принудена да се справя. Петролът се разля от японски товарен кораб,..

публикувано на 08.08.20 в 12:49
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София?..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на..

публикувано на 02.01.25 в 17:21