Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Там е открито находище на средиземноморското растение лавровиден лавдан

| Репортаж
Снимка: ПП "Странджа"
Чуй новината! Чуй новината:

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища.

Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак. Там е открито находище на средиземноморското растение лавровиден лавдан - храст с изключително красив и ароматен цвят.

През април миналата година ръководството на ПП "Странджа" внася в екоминистерството предложение и обосновка за обявяването на новата защитена местност в най-големия български природен парк. С него защитените територии в парка му трябва да станат 20.

Документите отлежават на нечие бюро и няма никакви конкретни действия и произнасяне относно специалния статут, за който настояват екозащитниците. Между 20 и 30 квадратни метра е площта, на която е открито уникалното за страната ни находище на лавровиден лавдан – красив храст с дъхав цвят, който достига до два метра височина.

"В цялата страна единствено при нас е открито находище на лавровиден лавдан. Това е много рядко растение, което се среща в Мала Азия. Неговият ареал на разпространение е на стотици километри от нас", обяснява Йоана Филипова - Гюрова от природния парк.

Предложението е новата защитена местност да се нарича Лавданът. Местността е труднодостъпна и за да се достигне, е необходим водач, уточнява тя.

"Трябва да не се допуска паша там, на първо място. Пролетта по време на цъфтежа да не е достъпно за хора, да си късат клончета."

Лавровидният лавдан е храстче, от рода на памуклийката и тамянката, но докато те са тревисти растения ниско долу, лавданът прави храстовидна форма. Среща се и в Испания.

Лавровидният лавдан е открит случайно, по време на лов. Забелязал го служител на държавното горско стопанство Звездец и му направило впечатление, че го вижда за първи път, разказва директорът на природния парк Невен Каравасилев. Когато служителят на Горското им занесъл клонче от растението, се заровили в книги и справочници.

Клонката била дадена за разпознаване на най-добрия ботаник и дендролог в Странджа – инж. Радков. На първи прочит той определил клонката от семейство Маслинови, впоследствие специалист от БАН го разпознал категорично.

Най-вероятно е пренесен с екскременти от птиците, защото "няма кой да го донесе и да го бодне там", пояснява Каравасилев за БНР.

Бездействието на МОСВ е необяснимо, защото няма пречки малката територия, приютила красивия горски храст, да бъде обявена за защитена. Промяната на статута е важна, "за да се положат грижи и да се популяризира", подчертава директорът на парка.

Снимки: ПП "Странджа"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Кабаиванов

Емил Кабаиванов: НСОРБ ще иска преходен период за новата такса смет, не отлагане

71 общини са готови от догодина да въведат принципа "замърсителят плаща". Националното сдружение на общините няма да настоява за отлагане , съобщи пред БНР д-р Емил Кабаиванов, кмет на Карлово и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ). Становището на огромна част от общините е за плавен преходен..

публикувано на 13.10.25 в 08:40
 Ива Таралежкова

Сдружение "Деветашко плато" представи три нови туристически маршрута

Сдружение "Деветашко плато" представи три нови туристически маршрута  в района на платото, които предлагат на посетителите природни, исторически и културни забележителности. Маршрутите са разработени по съвместен международен проект  по програма "Еразъм", в който партньори са сдружения от малки селски райони в Кипър, Словакия  и Испания ...

публикувано на 12.10.25 в 09:25

Безплатен онлайн курс помага на общинските служители да създадат енергийни общности

За втора поредна година "Грийнпийс" – България организира безплатен курс за общински служители, които да се научат как да създават енергийни общности. Обучението се казва "Енергийно еспресо" и ще бъде достъпно онлайн до края на януари 2026 г.  Обучението включва работа с реални казуси, както от България, така и от чужбина, и е предназначено за..

публикувано на 12.10.25 в 01:22

През последните 10 г. все повече щъркели изпълват небето над България

Към една хубава новина - през последните 10 години все повече щъркели изпълват небето над България. Броят на гнездящите двойки е нараснал с над 30% или с почти 2000 щъркелови двойки. Това показва VIII международно преброяване на белия щъркел, което се организира в над 40 страни по света. През последните две лета, през месеците юни и юли над 200..

публикувано на 11.10.25 в 06:10

За по-малко от 10 г. над 100 лешояди са жертви на отравяне и отстрел

За по-малко от 10 години гоним бройката от над 100 екземпляра . Това заяви пред БНР за посегателствата над лешояди адвокат Емилия Тончева, юрист и еколог, бивш заместник-министър в МОСВ. Тя припомни някои от фрапантните случаи на масова смърт на този защитен вид – в Кресненското дефиле и Врачанския балкан. Екозащитници: Отрова за вълци..

публикувано на 07.10.25 в 09:42
София Садогурска на плажа в румънското село Вама Веке

София Садогурска: Черно море е подложено на огромен натиск, но защитени зони ще му помогнат

Черно море и животът в него са изправени пред сериозни заплахи, но могат да ги преодолеят. Това заяви в интервю за БНР морският биолог доктор София Садогурска . Тя съчетава работата си в Института по ботаника към Националната академия на науките на Украйна с дейността си в екологичната организация "Екодействие" (Екодiя) . Садогурска е и един..

публикувано на 01.10.25 в 11:35

Селски туризъм и къде българското село е все още живо?

А сега отиваме в село Долни Раковец, в община Радомир , където ще потърсим едно мощно природно средство за здраве. То е природен антибиотик , укрепва имунната система и помага за регулирането на кръвното налягане, може да понижава нивата на "лошия" холестерол и да подпомага кръвообращението, също е мощен антиоксидант.  В народните вярвания..

публикувано на 24.09.25 в 07:15