Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

16-годишният Радослав Борисов е прикован в дома си заради повреден асансьор

Момчето не иска да учи дистанционно и мечтае да стане археолог

Светла Цанева, Радослав Борисов
Снимка: Здравка Маслянкова

60-годишен асансьор, който често аварира, превръща в затворник момче с увреждане във Велико Търново. Провалил се е проектът по една от социалните програми за нов асансьор в блока, където на последния, шести етаж, живее семейството на болния Радослав Борисов. Съседите трудно събират пари за ремонт на подемника, а Ради разчита на дарители и приятели.    

От Нова година допреди няколко дни 16-годишният Радослав Борисов беше в принудителна изолация в дома си на последния етаж в стара жилищна кооперация на великотърновската улица „Мармарлийска“ 10. Животът му силно зависи не само от лекарствата, от инвалидната количка, но и от асансьора, за да излезе навън: 

„Нормално дете съм, което иска навън. Не вярвам дали на всички хора им е приятно да седят вътре - не им е приятно и затова излизат навън. Аз не мога да сляза по стъпалата, защото са много, а аз не мога и да ходя. Дори да проходя, пак ще ми е трудно по стъпалата“, разказа Радослав Борисов пред "Хоризонт". 

"На една тераса го изкарваме и той като вижда хората долу казва: „Как ми се иска и аз да отида в парка“. И на мен ми се иска“, сподели майка му Светла Цанева. 

Ради страда от мускулна дистрофия тип Дюшен. Майка му води битка, за да бъде поправен повреденият асансьор или да бъде осигурен нов:

Събрахме пари, колкото можахме от живеещите, започнахме поетапно да се оправя асансьорът. Засега е пуснат, но има много да се желае по този асансьор. От време на време спира, звъним по телефона на майстора, идва, пуска го, пак пипне нещо. Кърпена работа - стар асансьор. Не мога да кажа колко пари още трябват. До тук сме дали на човека 2700 лева за това, което е направил. Има още много да се купува. Асансьорът е от 1960 година, когато е строен блокът. Стар е наистина, но без него сме затворници вкъщи“, допълни Светла Цанева.

Светла Цанева, Радослав Борисов    Снимка: Здравка Маслянкова

През март тази година по инициатива на Светла Цанева, 18-те семейства от блока кандидатстват по Националната програма за достъпна жилищна среда за нов асансьор. Неточности в попълването на документацията обаче водят до отказ:

Не успяхме, защото ние имахме служебен домоуправител, който като му дадох документите да ги изпраща, той дописал с химикал, ми отговориха от министерството. От там получаваме отказ, тъй като те не поправят стари асансьори, а изграждат нови съоръжения. Не можахме нищо да направим, даже заместник социалният министър ми обяснява какво трябва да направя и как трябва да събираме пари от живущите. Така, ама тук са само пенсионери и инвалиди", коментира жената.

За да не се чувства затворник, 16-годишният Ради не спира да чете, да сърфира из интернет и да гледа научно-популярни филми, има и собствен YouTube канал. За краткото време, през което старият асансьор проработил, слязъл, водили го до парка, ходил на гости на село, за малко бил на лечение във великотърновската болница. Радослав Борисов ще бъде в 11-и клас като частен ученик в Професионалната гимназия по икономика във Велико Търново:

Вече ми се иска да уча не дистанционно обучение, а да идват учителите. Най-любимите ми предмети са химия, география, история, биология, физика, в литературата съм много добър. Мечтая си да стана археолог или нещо подобно", изтъкна Радослав Борисов.

Бившите съученици на Ради от основното училище „Св. Патриарх Евтимий“ правят разпродажба и събраните средства ще дарят за ремонта на асансьора. 

След репортаж в предаването „12+3“ по програма „Хоризонт“ на БНР през февруари тази година дарители откликнаха и дадоха 1200 лева, които бяха необходими над държавната помощ, за да получи Ради специализирана инвалидна количка и тоалетен стол. Семейството на Радослав Борисов не губи надежда и отново разчита на дарители за цялостния ремонт на асансьора, за да не е затворник момчето в дома си.

Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31