Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

16-годишният Радослав Борисов е прикован в дома си заради повреден асансьор

Момчето не иска да учи дистанционно и мечтае да стане археолог

Светла Цанева, Радослав Борисов
Снимка: Здравка Маслянкова

60-годишен асансьор, който често аварира, превръща в затворник момче с увреждане във Велико Търново. Провалил се е проектът по една от социалните програми за нов асансьор в блока, където на последния, шести етаж, живее семейството на болния Радослав Борисов. Съседите трудно събират пари за ремонт на подемника, а Ради разчита на дарители и приятели.    

От Нова година допреди няколко дни 16-годишният Радослав Борисов беше в принудителна изолация в дома си на последния етаж в стара жилищна кооперация на великотърновската улица „Мармарлийска“ 10. Животът му силно зависи не само от лекарствата, от инвалидната количка, но и от асансьора, за да излезе навън: 

„Нормално дете съм, което иска навън. Не вярвам дали на всички хора им е приятно да седят вътре - не им е приятно и затова излизат навън. Аз не мога да сляза по стъпалата, защото са много, а аз не мога и да ходя. Дори да проходя, пак ще ми е трудно по стъпалата“, разказа Радослав Борисов пред "Хоризонт". 

"На една тераса го изкарваме и той като вижда хората долу казва: „Как ми се иска и аз да отида в парка“. И на мен ми се иска“, сподели майка му Светла Цанева. 

Ради страда от мускулна дистрофия тип Дюшен. Майка му води битка, за да бъде поправен повреденият асансьор или да бъде осигурен нов:

Събрахме пари, колкото можахме от живеещите, започнахме поетапно да се оправя асансьорът. Засега е пуснат, но има много да се желае по този асансьор. От време на време спира, звъним по телефона на майстора, идва, пуска го, пак пипне нещо. Кърпена работа - стар асансьор. Не мога да кажа колко пари още трябват. До тук сме дали на човека 2700 лева за това, което е направил. Има още много да се купува. Асансьорът е от 1960 година, когато е строен блокът. Стар е наистина, но без него сме затворници вкъщи“, допълни Светла Цанева.

Светла Цанева, Радослав Борисов    Снимка: Здравка Маслянкова

През март тази година по инициатива на Светла Цанева, 18-те семейства от блока кандидатстват по Националната програма за достъпна жилищна среда за нов асансьор. Неточности в попълването на документацията обаче водят до отказ:

Не успяхме, защото ние имахме служебен домоуправител, който като му дадох документите да ги изпраща, той дописал с химикал, ми отговориха от министерството. От там получаваме отказ, тъй като те не поправят стари асансьори, а изграждат нови съоръжения. Не можахме нищо да направим, даже заместник социалният министър ми обяснява какво трябва да направя и как трябва да събираме пари от живущите. Така, ама тук са само пенсионери и инвалиди", коментира жената.

За да не се чувства затворник, 16-годишният Ради не спира да чете, да сърфира из интернет и да гледа научно-популярни филми, има и собствен YouTube канал. За краткото време, през което старият асансьор проработил, слязъл, водили го до парка, ходил на гости на село, за малко бил на лечение във великотърновската болница. Радослав Борисов ще бъде в 11-и клас като частен ученик в Професионалната гимназия по икономика във Велико Търново:

Вече ми се иска да уча не дистанционно обучение, а да идват учителите. Най-любимите ми предмети са химия, география, история, биология, физика, в литературата съм много добър. Мечтая си да стана археолог или нещо подобно", изтъкна Радослав Борисов.

Бившите съученици на Ради от основното училище „Св. Патриарх Евтимий“ правят разпродажба и събраните средства ще дарят за ремонта на асансьора. 

След репортаж в предаването „12+3“ по програма „Хоризонт“ на БНР през февруари тази година дарители откликнаха и дадоха 1200 лева, които бяха необходими над държавната помощ, за да получи Ради специализирана инвалидна количка и тоалетен стол. Семейството на Радослав Борисов не губи надежда и отново разчита на дарители за цялостния ремонт на асансьора, за да не е затворник момчето в дома си.

Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16