Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Незаконната сеч в Разложко със застрашителни размери

Задържани са и колите, с които е превозвана незаконно добитата дървесина
Снимка: Изпълнителната агенция по горите

Разложкият район е един от най- застрашените от незаконна сеч в горите. Около 14 хиляди хектара гори, собственост на общината, са дадени за стопанисване на две държавни горски стопанства.  Местната власт получава  по договор  дърва за огрев на детските градини, социалните институции и пенсионерските клубове. 

„Това  са  успешни договорни отношения и проблемът с незаконната сеч  се крие другаде“, каза в предаването „12+4“ по „Хоризонт“ кметът на Разлог Красимир Герчев.

„В нашия район има доста фирми, които произвеждат пелети. Това провокира интерес в тази посока, защото в тези цехове може да се преработва всякакъв вид, размер и количество дървесина. Това създава предпоставки и изкушения, за да се атакуват горите, независимо дали са държавни или общински. Това е една от причините за незаконната смет и трябват съвместни усилия между всички контролиращи органи!“

„За съжаление специално в Разложко се търсят всякакви начини за незаконен добив на дървесина“, каза в предаването „12+4“ по „Хоризонт“ директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов относно причините,  довели  до  тревожните мащаби на незаконната сеч в района: 

„Това е защото там има достатъчно много потребители на тази дървесина – има много преработващи предприятия.“

Публична тайна е, че много от  джиповете и камионите, с които се превозва незаконната дървесина, са без регистрационни табели или ако имат, им се осигурява  безпроблемно трасе до местоназначението. Местните зависимости  са вторият сериозен проблем. 

Нужен е мащабен отпор  от страна на всички институции- горски, полиция,  НАП и прокуратура, ние го коментирахме с колегите и от Регионалната дирекция,и с органите на полицията, трябва да засилим контрола върху потребителите – които имат интерес да купуват такава дървесина“, категоричен е още Дамянов.

За да се затвори сивият сектор на дървесина органите обмислят да се създаде скоро мобилно звено специално за Банско и Разлог, уточни още директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов.

"Това ще стане със съдействието на Регионалната дирекция по горите и МВР и НАП, за да спасим гората."

Още по темата в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55