Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момата Барби преоткрива родните традиции

Идеята на създателката на образа е да напомни на българите за българското

Снимка: Личен архив - Диана Петрова

През вече отминаващото лято един необичаен пътешественик обиколи страната ни. Облечена в българска носия, една кукла разказва в социалната мрежа Инстаграм за красотата на природата ни, богатата ни история и традиции, които трябва да съхраним.  

Момата Барби е българка, "родена" в Белгия, в дома на Диана Петрова, която учи кинорежисура в Антверпен. По време на ограниченията в страната заради пандемията, Диана спонтанно решила да съчетае хобитата си да пише и да изработва ръчно различни неща. Така съчетала и образа на куклата Барби с този на традиционната българка от село.

„Много често посещавам разни втори употреби, там имаше много барбита и аз, не знам защо, имах огромно желание да си купя Барби, бяха примерно по 4 евро. После от същата втора употреба намерих една кукличка, която беше облечена сякаш с носия. И изведнъж, като ги сложих двете една до друга, реших, че Барби трябва да бъде облечена с тази носия“, разказа пред "Хоризонт" създателката на момата Барби.

„Елека уших, ризата, също престилката, а пафтите бяха всъщност мустак, някакъв медальон...“

Но това било само началото. Вече облечена, момата Барби се захванала с типични за българското село занимания – например да направи баница, а Диана Петрова решила, че ще е забавно да я снима и да измисля придружаващи съответната ситуация текстове. Момата чете книгите на Елин Пелин, играе ръченица, отглежда домати за шопска салата, пече чушки на печка „Раховец“, бродира шевици и докато прави това, ние се докосваме до някои от размислите й.

Чрез героинята на куклата си Диана признава, че се доближава много повече до българските традиции. Целта й е това да се случи и с всеки, който открие профила на куклата в Инстаграм.

Моята идея беше не да популяризирам българското на чужденците, колкото да напомням на българите за българското. Аз също не познавам нашите традиции и идеята ми е чрез нея да се почувствам малко повече вкъщи и да се запозная  повече с нашата култура“, споделя Диана Петрова в предаването „По първи петли“.

Как Диана Петрова вижда бъдещето на момата Барби? „Това, което искам тя да прави, освен да пътува, е по-скоро да показва стари занаяти, обичаи, традиции, празници.“

Тя не е типичната жена, която бихте си представили, уточнява Диана. „Не е домакиня, която си мечтае да се омъжи. Искам да е хем модерна Барби, хем традиционна Барби. Искам да вкарам модерното в традиционното и да покажа, че традиционното не е скучно и може да е много красиво, много освобождаващо.“

Рилският манастир е само едно от местата, до които куклата е стигнала това лято. В профила й в Инстаграм можем да видим кадри от нейните пътешествия до Копривщица, Карлово, Габрово, Ловеч, Велико Търново. Стигнала е далеч на юг по морето, където най-много й допаднал плажът при река Велека.

Скоро предстои момата Барби да бъде и нестинарка. И макар че се завръща към дома си в Белгия - ще можем да я видим как плъсти вълна и тъче на стан. Всичко това - в Инстаграм профила й - momatabarbie.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16