По средата на двете полярни позиции търсим разказа за емоцията в дипломацията, каквато носят подаръците за българската държава и за Тодор Живков като държавен глава. Към постоянната експозиция на всеки 7-ми септември Историческият музей в Правец показва изключителни образци и то само за ден. Тази година това са произведения уникати на приложното изкуство, килимарството и гобленарството, дърворезбата и медникарството от България, Африка, Близкия и Далечен Изток.
Сградата, в която се намира музейната сбирка от държавни подаръци, се намира в непосредствена близост до родната къща на Тодор Живков, поддържана и днес във възрожденски стил. Музеят преди 1989 година е бил със специален дипломатически статут, в сградата са били посрещани важни гости на държавата и града. Строена е в края на 70- те години с функция да бъде приемна зала на общината. От 2001 година в нея са подредени държавните подаръци до 1989 година, изключителна държавна собственост, чийто път до Правец тръгва от резиденция „Бояна“.
Първата витрина в изложбата е приютила даровете от Съветския съюз. Ценен сред тях е този от Михаил Горбачов - фруктиера със сребърен филигран.
„Кутии от лаково дърво с портрети на Ленин, на Георги Димитров, които са символи на онази епоха. Часовникът, самоварът от порцелан с позлата“, разказва пред "Хоризонт" уредникът на Историческия музей в Правец Галя Дикова.
Съветската колекция завършва със сребърен сервиз за водка. Следват подаръци от Полша - отново сервиз, но за вода, със символите на Варшава. В колекцията е включен и кристал от Чехословакия - изящни съдове с флорални мотиви и емблематични сгради.
Интерес предизвикват подаръците от Западна Европа. Гълъбите на мира от Франция, плакет с изглед от Ватикана и папския герб, порцеланова чиния с емблемата на Английската банка. Преди 1989 година българската държава и Тодор Живков са получавали подаръци и от Америка, изтъква Галя Дикова.
„Чиния от 10 хиляди бройки, които са произведени в Китай, порцеланови, за 200-годишнината от обнародването на държавния печат на САЩ.“
И още от изложбата „България и светът“ - подаръци от Чили, Никарагуа, Боливия и разбира се от Куба. „Маска от Лаос, Нигерия, макет на Александрийския фар, подарък от губернатора на Александрия в Египет, Судан подарява статуетки от слонова кост.“
Споменът за много специални гости в Правец също е част от изложбата. Фидел Кастро е един от първите държавници, посетили Правец през 1972 г. Индира Ганди пък е присъствала на откриването на детска градина, която до днес носи нейното име, а децата там се обучават в традициите на Индия. Най-ранните снимки, притежание на музея, са от Франция - с Шарл дьо Гол и Жорж Помпиду от 60-те години на миналия век.
Тодор Живков е награждаван от Кенан Еврен с грамота, притежавал е символичен ключове на Анкара и Букурещ.
Във витрина „Азия“ може да се види дърворезба от сандаловото дърво, статуетка от слонова кост, макет на Тадж Махал от планински кристал, статуетка на Танца на Шива, сервиз за чай от нефрит.
„Когато подаряваш - дали си човек или от името на дадена държава, ти подаряваш част от сърцето си. Ти искаш чрез подаръка да разкажеш на другия каква е твоята душевност, какъв е твоят бит, твоята култура“, посочва музейният уредник Галя Дикова.
Японската връзка от онова време преминава както през т.нар. Японски хотел в София – Витоша Ню Отани, строен от японци (по проект на японския архитект Кишо Курокава – бел. ред.), така и през частите за правешкия завод за микропроцесори, които идвали от Страната на изгряващото слънце. В колекцията има макет на бойно снаряжение на самурай с три шапки, допълва Галя Дикова.
Подаръците от България включват болярски чаши с елементи от съдове, открити при археологически проучвания, мечове за 1300 годишнина на българската държава, кама с подписа на Левски, пушки от цяла България плюс метален жезъл от Велико Търново със символите на българската държава.
Тодор Живков е бил почитан с много подаръци през годините по лични поводи. Сред тях е ловен комплект с позлата, подарен от Леонид Брежнев.
Още любопитни детайли - в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..