По средата на двете полярни позиции търсим разказа за емоцията в дипломацията, каквато носят подаръците за българската държава и за Тодор Живков като държавен глава. Към постоянната експозиция на всеки 7-ми септември Историческият музей в Правец показва изключителни образци и то само за ден. Тази година това са произведения уникати на приложното изкуство, килимарството и гобленарството, дърворезбата и медникарството от България, Африка, Близкия и Далечен Изток.
Сградата, в която се намира музейната сбирка от държавни подаръци, се намира в непосредствена близост до родната къща на Тодор Живков, поддържана и днес във възрожденски стил. Музеят преди 1989 година е бил със специален дипломатически статут, в сградата са били посрещани важни гости на държавата и града. Строена е в края на 70- те години с функция да бъде приемна зала на общината. От 2001 година в нея са подредени държавните подаръци до 1989 година, изключителна държавна собственост, чийто път до Правец тръгва от резиденция „Бояна“.
Първата витрина в изложбата е приютила даровете от Съветския съюз. Ценен сред тях е този от Михаил Горбачов - фруктиера със сребърен филигран.
„Кутии от лаково дърво с портрети на Ленин, на Георги Димитров, които са символи на онази епоха. Часовникът, самоварът от порцелан с позлата“, разказва пред "Хоризонт" уредникът на Историческия музей в Правец Галя Дикова.
Съветската колекция завършва със сребърен сервиз за водка. Следват подаръци от Полша - отново сервиз, но за вода, със символите на Варшава. В колекцията е включен и кристал от Чехословакия - изящни съдове с флорални мотиви и емблематични сгради.
Интерес предизвикват подаръците от Западна Европа. Гълъбите на мира от Франция, плакет с изглед от Ватикана и папския герб, порцеланова чиния с емблемата на Английската банка. Преди 1989 година българската държава и Тодор Живков са получавали подаръци и от Америка, изтъква Галя Дикова.
„Чиния от 10 хиляди бройки, които са произведени в Китай, порцеланови, за 200-годишнината от обнародването на държавния печат на САЩ.“
И още от изложбата „България и светът“ - подаръци от Чили, Никарагуа, Боливия и разбира се от Куба. „Маска от Лаос, Нигерия, макет на Александрийския фар, подарък от губернатора на Александрия в Египет, Судан подарява статуетки от слонова кост.“
Споменът за много специални гости в Правец също е част от изложбата. Фидел Кастро е един от първите държавници, посетили Правец през 1972 г. Индира Ганди пък е присъствала на откриването на детска градина, която до днес носи нейното име, а децата там се обучават в традициите на Индия. Най-ранните снимки, притежание на музея, са от Франция - с Шарл дьо Гол и Жорж Помпиду от 60-те години на миналия век.
Тодор Живков е награждаван от Кенан Еврен с грамота, притежавал е символичен ключове на Анкара и Букурещ.
Във витрина „Азия“ може да се види дърворезба от сандаловото дърво, статуетка от слонова кост, макет на Тадж Махал от планински кристал, статуетка на Танца на Шива, сервиз за чай от нефрит.
„Когато подаряваш - дали си човек или от името на дадена държава, ти подаряваш част от сърцето си. Ти искаш чрез подаръка да разкажеш на другия каква е твоята душевност, какъв е твоят бит, твоята култура“, посочва музейният уредник Галя Дикова.
Японската връзка от онова време преминава както през т.нар. Японски хотел в София – Витоша Ню Отани, строен от японци (по проект на японския архитект Кишо Курокава – бел. ред.), така и през частите за правешкия завод за микропроцесори, които идвали от Страната на изгряващото слънце. В колекцията има макет на бойно снаряжение на самурай с три шапки, допълва Галя Дикова.
Подаръците от България включват болярски чаши с елементи от съдове, открити при археологически проучвания, мечове за 1300 годишнина на българската държава, кама с подписа на Левски, пушки от цяла България плюс метален жезъл от Велико Търново със символите на българската държава.
Тодор Живков е бил почитан с много подаръци през годините по лични поводи. Сред тях е ловен комплект с позлата, подарен от Леонид Брежнев.
Още любопитни детайли - в звуковия файл.
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..