Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическите проучвания във вътрешния град на Калиакра бележат изключителни разкрития

17-ят сезон на археологическите проучвания на нос Калиакра приключи. За поредна година откритията там доказват, че мястото е изключително интересно, наситено с много история, част от която вече е известна за учените, а друга предстои да бъде разкрита. Усилията през август месец са били насочени към проучването на вътрешния град на крепостта Калиакра, където се предполага, че е открит некропол, в който се е погребвала аристокрацията на Калиакра.

Научният екип, който проучва Калиакра, се състои от шест човека. Благодарение на финансовата подкрепа на община Каварна тук работят и местни хора. За четвърта поредна година археологическите проучвания във вътрешния град на Калиакра бележат изключителни разкрития. По думите на ръководителя на разкопките тук доц. Бони Петрунова находките показват, че на това място се е намирал некропол, в който са се погребвали аристократите от двора на деспот Добротица.

"Тази година попаднахме на гроб на младо момиче, на около 12-13 годишно, което е погребано също с богати дарове. Новото за този сезон е един също много добре изработен златен пръстен с камък, предстои да уточним какъв точно е камъка. Златни обеци, 30 копчета, които са били разположени по дрехата. Ще правим антропологична експертиза на костите, но предварителното ни мнение е, че това е така наречената сватба погребение, тъй като девойката не са могли да я омъжат и поради ранната й смърт са я погребали като булка в този богат гроб", подчерта Бони Петрунова. 

Снимка: Мая Щърбанова

През този сезон са направени две експозиции - първата е изложена в Каменната зала на Двореца в Балчик, която представя съкровището, открито през 2018 година. То включва почти хиляда златни монети и предмети от края на 14 век, т.нар. „Татарска плячка“. Втората изложба е подредена във фоайето на община Каварна и представя резултатите от миналогодишното проучване - материалите от гроба на Георги и съседните гробове. Тази година находките също са много, допълва доц. Петрунова.

"Тази година имаме около 70 находки, също са много представителни и най-вече както аз многократно подчертавам неща, които разказват история. Изключително ценни за мен са двете монети на деспот Добротица, които открихме, по които монети се водят много любопитни спорове в нумизматиката - дали само Добротица ги е сякъл, как са позволили на един деспот да сече, защото тогава само царя на България Иван Александър е имал право да сече монети и сина му Шишман след това, Срацимир също. Така че и върху тях ще има анализ и обсъждане", каза Бони Петрунова.

Калиакра               Снимка: Мая Щърбяанова

Въпреки големите открития и богатството на това място доц. Петрунова споделя, че тази година е била много драматична по отношение на финансирането и дейностите тук са стартирали едва на 17 август. 

Целия репортаж на Мая Щърбанова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36