Израел е под нова тотална карантина. Човек може да се отдалечава до 1 км от дома си. Всички културни и спортни учреждения са затворени. Дори до морето няма достъп. Затова се търсят варианти за организиране на изложба на нестандартно място - начин творците да намерят изява, а любителите на изобразителното изкуство да могат да се любуват на картини и скулптури и да си изберат от тях.
Комплекс W се намира в самия център на Тел Авив. Това са 10 луксозни небостъргача, с общо междублоково пространство с басейни с декоративни рибки и лилии. Всеки небостъргач е с различна архитектура, но образуват общо ансамбъл със свой мол. Сърцевината на тези небостъргачи са гигантските фоайета. В едно от тях е открита изложба на съвременни израелски художници от различни поколения. За нея разказва Яфа Меир, кураторка на изложби от нестандартни предмети на изкуството, в необичайни пространства.
"Периодът е много особен. Галериите или са закрити заради вируса, или работят при редуциран брой посетители. Затова приех с удоволствие поканата да уредя изложба на място, където въпреки че не е галерия е гарантирано, че творбите ще бъдат видени от максимален брой зрители. Изложбата е колективна. В нея участват 23 творци със свои произведения, създадени по време на първата вълна на карантината. Показали сме по нещо „за всеки вкус“. Има разнообразие от стилове и техники. Фоайето на тези блокове е огромно. Разделих го условно на 3 галерии. Там където височината на помещението е колкото триетажен блок са монументалните платна. От лявата страна са фигуративни творби, изпълнени в академичен стил. В дясно са произведенията от нестандартни материали и с нестандартни техники", каза Яфа Меир.
Жителите на тези небостъргачи са доста състоятелни и биха моли да си купят творбите.
"Разбира се, кризата не ги отминава и тях. Но заради карантината са принудени да не излизат от апартаментите си. Често ги виждам седнали на фотьойлите и диваните във фоайето, да се любуват на картините или скулптурите. Засега покупките не са много, но от опит знам, че малко преди закриването, някои от зрителите вече са успели да се влюбят в една или друга творба и ще искат да си я имат вкъщи", допълни Яфа Меир.
Яфа Меир е от български произход, нейната „запазена марка“ са картини върху хилки за тенис на маса. Тя сподели, че е подготвяла изложба в България, но епидемията ѝ попречила да осъществи плановете си. Предстои гостуване на картини на израелски художници в Абу Даби, страна, с която правителството на Израел неотдавна подписа договор за сътрудничество.
За публиката на тази изложба разказва и управителят на комплекса Ели Бен Маир:
"В 44-етажния небостъргач има 160 апартамента. Най-скромните са от 150 кв. Повечето са по-големи. На последните етажи има мезонети със собствени басейни. Средно живеят 400 души на различна възраст. Имаме и възрастни - между 80 и 90 години, избрали небостъргачите, вместо да идат в луксозни старчески дом, защото тук сами подбират персонала, който ги обслужва. Има и млади иновационни специалисти, които са успели вече да продадат първите си иновации и живеят заможно, докато работят над следващото си изобретение. Предпочели са да са в центъра на Тел Авив, вместо във вила в околностите му, защото тук са близко до големите културни институции и болници, до морето. За всички тях коронавирусът бе изненада. Имаме голям фитнес-център и по време на карантината можеха да спортуват. Правим и частни концерти във фоайето при спазване на социалната дистанция. Въпреки всички мерки за сигурност Covid-19 не отмина и този комплекс".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.