Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Радка Савова: Децата със захарен диабет не боледуват по-тежко при Covid-19

Има обаче тенденция на късно диагностициране на децата със захарен диабет

Снимка: Ани Петрова, БНР

„При нас няма наблюдение да се е увеличил броят на децата с диабет в пика на епидемията“, това коментира в „Хоризонт до обед“ доц. Радка Савова, завеждащ Отделението по диабет към Специализирана детска болница в София.

Коментарът ѝ е по повод следната информация:

„Случаите на диабет тип 1 сред децата почти са се удвоили в пика на епидемията Covid-19 във Великобритания, сочат данни от проучване, оповестено тези дни от изследователския екип и цитирано от Ройтерс. Този резултат предполага възможна връзка между двете заболявания, която се нуждае от повече проучвания, за да бъде изяснена, са заявили учените. Въпреки че изследването се основава само на ограничен брой случаи, то е първото, което свързва Covid-19 с нововъзникващ диабет тип 1 при деца и лекарите трябва да имат предвид този факт, коментират изследователите от Imperial College London“.

Доц. Савова обаче заяви пред БНР, че имаме устойчива цифра от около 100 новодиагностицирани деца от цялата страна (предимно Западна България) с диабет тип 1 годишно, които се регистрират в отделението.

Нямаме увеличение на заболеваемостта от захарен диабет, в това съм категорична. По-притеснителното и което се наблюдава при повечето страни, е отлагането на преглед при лекар още при първите симптоми и това води до лошата практика децата да се откарват в болница в интензивно отделение на носилка и в тежко състояние – с така наречената „диабетна кетоацедоза“, заяви доц. Савова.

Симптомите на диабета са – честа жажда, повишено уриниране, ставане нощем, напикаване, повишена уморяемост и дъх на ацетон – лекарите трябва веднага да направят изследвания като пълна кръвна картина, кръвна захар и урина.

Защото имаме закъсняла диагностика при децата през последната година – при 37 деца, хоспитализирани в критично състояние с тежка диабетна кетоацедоза в интензивно отделение 65 на сто от тях са късно диагностицирани“, предупреди специалистът.

Доц. Савова съветва при първите симптоми лекарите веднага да направят биохимичен скрининг на децата и клинични изследвания - кръвна картина, кръвна захар и урина.

"Пикът на заболеваемост от захарен диабет тип 1 е през октомври и февруари - със започване на респираторните заболявания - всяка такава инфекция предизвиква допълнителен стрес на организма в състояние, когато инсулинът не е достатъчен да посрещне определени хормони и тогава точно стартират симпотомите на диабета. Дали коронавирус ще провокира това или обичайният грип, е все едно. Но коронавирусната инфекция не протича по- тежко при децата със захарен диабет", коментира още доц.Савова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30