Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Радка Савова: Децата със захарен диабет не боледуват по-тежко при Covid-19

Има обаче тенденция на късно диагностициране на децата със захарен диабет

Снимка: Ани Петрова, БНР

„При нас няма наблюдение да се е увеличил броят на децата с диабет в пика на епидемията“, това коментира в „Хоризонт до обед“ доц. Радка Савова, завеждащ Отделението по диабет към Специализирана детска болница в София.

Коментарът ѝ е по повод следната информация:

„Случаите на диабет тип 1 сред децата почти са се удвоили в пика на епидемията Covid-19 във Великобритания, сочат данни от проучване, оповестено тези дни от изследователския екип и цитирано от Ройтерс. Този резултат предполага възможна връзка между двете заболявания, която се нуждае от повече проучвания, за да бъде изяснена, са заявили учените. Въпреки че изследването се основава само на ограничен брой случаи, то е първото, което свързва Covid-19 с нововъзникващ диабет тип 1 при деца и лекарите трябва да имат предвид този факт, коментират изследователите от Imperial College London“.

Доц. Савова обаче заяви пред БНР, че имаме устойчива цифра от около 100 новодиагностицирани деца от цялата страна (предимно Западна България) с диабет тип 1 годишно, които се регистрират в отделението.

Нямаме увеличение на заболеваемостта от захарен диабет, в това съм категорична. По-притеснителното и което се наблюдава при повечето страни, е отлагането на преглед при лекар още при първите симптоми и това води до лошата практика децата да се откарват в болница в интензивно отделение на носилка и в тежко състояние – с така наречената „диабетна кетоацедоза“, заяви доц. Савова.

Симптомите на диабета са – честа жажда, повишено уриниране, ставане нощем, напикаване, повишена уморяемост и дъх на ацетон – лекарите трябва веднага да направят изследвания като пълна кръвна картина, кръвна захар и урина.

Защото имаме закъсняла диагностика при децата през последната година – при 37 деца, хоспитализирани в критично състояние с тежка диабетна кетоацедоза в интензивно отделение 65 на сто от тях са късно диагностицирани“, предупреди специалистът.

Доц. Савова съветва при първите симптоми лекарите веднага да направят биохимичен скрининг на децата и клинични изследвания - кръвна картина, кръвна захар и урина.

"Пикът на заболеваемост от захарен диабет тип 1 е през октомври и февруари - със започване на респираторните заболявания - всяка такава инфекция предизвиква допълнителен стрес на организма в състояние, когато инсулинът не е достатъчен да посрещне определени хормони и тогава точно стартират симпотомите на диабета. Дали коронавирус ще провокира това или обичайният грип, е все едно. Но коронавирусната инфекция не протича по- тежко при децата със захарен диабет", коментира още доц.Савова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51