Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1400 български екскурзоводи останаха с напразни очаквания

Снимка: БГНЕС

1400 български екскурзоводи останаха с напразни очаквания в последните 8 месеца за това, че ще получат финансова помощ. Те отново алармираха с писмо до Министерския съвет, което е подписано от браншовите им организации. 

Липсата на международни туристически посещения в България вследствие на Covid-19 блокират изцяло екскурзоводната дейност. В допълнение има нова забрана за организирането на екскурзии и групови посещения на туристически обекти“, посочват двете браншови организации в писмото. Те питат как другите държави в Европа, дори тези извън Европейския съюз, са успели да дадат конкретни суми на своите екскурзоводи още от първия месец на извънредното положение. 

„Сега сме тотално забравени, низвергнати, отритнати. Не заслужаваме такова унизително отношение“, пишат екскурзоводите.

Над 90% е безработицата за този вид специализирана дейност, която смело може да бъде причислена към ежедневната реклама на страната и която работи за създаване на положително отношение не само към туристическия ни продукт. 

"80% от нашите колеги екскурзоводи работят именно с чуждестранни туристи, а пък около 20% от българските екскурзоводи работят с български групи като водачи или екскурзоводи по време на пътуванията на тези български групи в други държави, съседни на нас - Румъния, Гърция, Турция така също и европейски държави, но виждате, че има ограничения в тези държави. Като цяло туризмът е блокиран и с това и нашата дейност", подчертава Христина Неделчева от Съюза на екскурзоводите в България със седалище във Варна.

"Напълно безработни останаха екскурзоводите, които водят руски, украински, словашки, унгарски и английски групи. Месец или най-много два е била заетостта на малцината, които са водили групи от началото на пандемията. Екскурзоводството по морето дава сезонна заетост", уточнява Вилиана Русева от Югоизточен съюз на екскурзоводите със седалище в Бургас:

"Колегите, включително и аз, не сме работили от края на септември 2019 година. Вече почти година сме без работа и без никакви доходи". 

В края на август екскурзоводите получиха уверение, че по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ ще бъдат заделени около 3 млн. лева, с които целево да бъдат компенсирани лицензираните екскурзоводи. Заради административните процедури се очаква тези средства да бъдат получени евентуално до края на годината. Христина Неделчева коментира това обещание:

"Това беше добра новина, приехме това предложение, но от тогава досега нищо не се случи и към днешна дата тези 3 милиона лева изглеждат крайно недостатъчни, защото по наши изчисления, които направихме с колегите от другите две екскурзоводски организации, дори и 3 милиона да стигнат до 1700 лица, то излиза по 1740 лева на едно лице. Това е много малка финансова помощ за времето, в което ние няма да работим, не сме работили и не се очаква скоро да работим“.

Вилиана Русева даде следните примери за мерките в другите европейски страни за подпомагане на професията:

"В Германия са отпуснати средства около 5 хиляди евро на човек, еднократно е тази сума, почти в началото на пандемията. В Гърция също са отпуснати средства, в Румъния са отпуснати средства за екскурзоводите, не за фирми".

Министерството на туризма и Министерството на икономиката заедно подготвят схема за финансовото подпомагане на екскурзоводите и планинските водачи, които са сред най-потърпевшите от икономическите последици заради пандемията от Covid-19. Методологията и критериите за подбор на операции по процедурата за избрания вариант ще бъдат представени пред Комитета за наблюдение на оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност" и на Оперативната програма "Инициатива за малки и средни предприятия" за одобрение в рамките на периода ноември - декември тази година.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01