Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горна Оряховица също е в челните класации за мръсен въздух у нас

За момента общината не може да предложи алтернатива на отоплението с дърва и въглища

Снимка: БГНЕС

В Горна Оряховица основният замърсител на въздуха не е промишлеността или транспортът, а печките на дърва и въглища на домакинствата. Въпреки че постоянно е в регистрите на градовете с мръсен въздух, общината не беше одобрена с проекта си за 8 милиона лева за финансиране от програмата за подобряване на атмосферния въздух. От железничарския град признават, че нямат полезен ход да се справят сами с проблема и да принудят домакинствата да спрат с използването на дърва и въглища за отопление, защото не могат да им предложат алтернатива. 

Според данните на автоматичната измервателна станция в Горна Оряховица градът е с наднормено запрашаване на въздуха, особено в отоплителния сезон. Общината има разработена програма, но тя не може да бъде изпълнена, защото преди две години Горна Оряховица изпадна от одобрените за европейско финансиране за подобрение на атмосферния въздух общини. Според общинската управа, за Горна Оряховица не е признато, че над 70% от замърсяването идва от битовото отопление, а при класирането, вместо да бъдат отчетени засегнати над 40 000 жители, са вписани 12 600 домакинстваОбщината загуби 8 милиона лева, с които се планираше да подпомогне 2800 домакинства да минат на по-екологично отопление. Кметът Добромир Добрев заведе съдебно дело срещу Министерството на околната среда и водите. Последваха преговори за извънсъдебно споразумение.  

„Резултати все още няма“, посочи пред БНР заместник-кметът по финанси Николай Георгиев.

В Горна Оряховица комините вече пушат и градът пак е в челните класации за наднормено съдържание на фини прахови частици.  

„В момента разработваме поредна програма за подобряване чистотата на въздуха, която се изисква, за да можем да кандидатстваме за средства, но програмите са си програми, те не решават въпроса, само го маркират. Замърсяването при нас сме установили, че основно е от горенето на твърди горива. От април до октомври, ноември няма нито едно превишение на замърсяването. Станцията е поставена на главна улица, до паркинг на училище, където на обяд и в 17 часа се събират изключително много автомобили, стоят на включени двигатели, докато си чакат децата, въпреки това няма превишение. Превишенията започват, когато започне отоплителният сезон. Станцията се намира под блокове и до къщи, където всички се отопляват на твърди горива. Това не е оправдание. Основното, което е - търсим финансиране за подмяна на отоплението“, посочи Николай Георгиев. 

Горна Оряховица е с неблагоприятно разположение и попада в котловината на река Янтра, където движението на въздушните маси е по-слабо. От миналата зима, за да намали замърсяването на въздуха с фини прахови частици, общината силно ограничи използването на инертни материали при снегопочистването и мина основно на по-скъпите химически смеси за обработка на улиците в града. През топлите месеци улиците се мият по-интензивно. Закрито е градското сметище за битови отпадъци, предстои биологичната му рекултивация и залесяване, но кардиналното решение за по-чист въздух е друго, смята заместник финансовият кмет Николай Георгиев: 

„Не се ли промени отоплението на газ, на някакви други горива... Опитвахме, тествахме и филтри. Оказа се, че не ги финансира европейската програма, тъй като те искат да премахнем източника, а не последиците от замърсяването, а източникът са основно твърдите горива. Сега реконструкцията и затрапването на депото вече приключва. Още две-три години там ще бъдат засаждани треви и дървета, като ще бъде превърнато в нещо като парк. Това също беше част от замърсяването на града, тъй като то се намира в подветрената западна зона на град Горна Оряховица и при вятър твърдите прахови частици попадаха и в станцията, и в града. Във всеки град има климатични обстоятелства. При нас е местността Камъка, която е от западната страна и пази от ветрове, което при падане на мъгли способства за повишаване на замърсяването“. 

Жителите на Горна Оряховица не виждат изход, а за мръсния въздух винят ниските доходи, които не им позволяват по-екологичните, но-по-скъпи варианти за отопление:  

„Доходите в провинцията, тук в Горна Оряховица, са много ниски. Работи се почти за минималната заплата. Трябва да се ограничат емисиите, катализаторите на колите. Не знам как може да се спре, освен да се газифицират всички семейства, но това е невъзможно, защото има хора с малки доходи. Според мен е непосилно за всеки да използва електричество или както газта“. 

И тази зима общинарите в Горна Оряховица ще правят проверки по домовете дали в печките за твърдо гориво гражданите не използват отпадъци като парцали, стари обувки и автомобилни гуми, които силно замърсяват въздуха. Нарушителите ще бъдат глобявани по 50 лева.  



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00