Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Мирослав Маринов: Да има стимули за стопанисването на гора в земеделски земи

Агенцията по горите ежегодно инвентаризира самозалесили се гори, как да ги ползват обаче решават собствениците

Снимка: Pixabay

През тази година 200 хиляди декара земи са променили предназначението си и са се превърнали от земеделски земи в гори.

Лесовъди и природозащитни организации се опасяват, че законови неуредици допускат изсичането на дървета в милиони декари земеделска земя, която през годините не е била обработвана и се е самозалесила.

Има една територия от 114 хектара – тези площи имат характеристиката на гора, но са гора върху земеделска територия. Агенцията по горите и всички лесовъди имат най-голямото желание като гора да се запазят“, каза за БНР директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Мирослав Маринов.

След като експертите огласиха този проблем, от Агенцията оповестиха, че инвентаризация се прави на всички гори, включително и на тези в земеделски земи.

При тази инвентаризация трябва да се установи състоянието на ресурсите и да се изготви тяхната оценка, поясни инж. Маринов в предаването „Преди всички“.

Всички самозалесили се земеделски земи, които имат характеристиката на гора, се инвентаризират ежегодно, увери той.

„Ние им правим оценка на тяхното състояние – установяваме площта, възрастта, височината, вида на дървесния вид.“

След като се инвентаризира като гора, за да се прекатегоризира земеделска територия в горска такава има процедура, завършваща с акт на министъра, уточни Мирослав Маринов. Процедурата е безвъзмездна.

През тази година министърът е подписал заповеди за промяна на предназначението от земеделски в горски територии на над 210 хиляди декара гора в земеделски територии.“

Снимка: БГНЕСИнициативата трябва да бъде на собственика. След инвентаризацията на самозалесилите се земеделски земи и уведомяването на собствениците им, те разполагат със срок, в който да уведомят Агенцията по горите как ще стопанисват собствеността си – като земеделска или като горска територия.

Законът не работи, а процедурите формални, смятат експертите.

Инж. Мирослав Маринов потвърди за наличието на противоречива съдебна практика, която лишава контролиращия орган от контролните му функции. Той даде „лош пример“ от община Малко Търново на територията на Природен парк Странджа, където били отсечени дървета на горска площ от 200 декара. От регионалната дирекция по горите в Бургас си свършили работата, написали над 70 акта за нарушения, но всички те са отпаднали в съда.

Трябва да мислим за някакви стимули, категоричен е инж. Маринов. По думите му една територия трябва да може да се ползва устойчиво като гора и това да носи приход на собственика й.

Една територия, заета с гора, носи доста по-голям приход, отколкото да се получи една субсидия за пасище. Еднократно, за тази година може да е някаква сума, но ние говорим за едно дългосрочно, устойчиво стопанисване на тези територии“, коментира той пред „Хоризонт“.

И според неправителствените организации единственият шанс да спре изсичането на самозалесилите се терени, някои от които са всъщност 40-50 годишни сериозни гори, е държавата да стимулира финансово стопанисването на гора. Иначе изкушението на лесните и бързи пари от евросубсидии за пасища винаги ще бъде на дневен ред. 

Повече детайли - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55