Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще преосмислят ли оперните театри репертоара си заради коронавируса

Снимка: БГНЕС

След смъртта на оперния певец Камен Чанев бе огласена петиция с апел да бъде прекратено провеждането на репетиции, оперни спектакли и премиери по време на пандемията. До момента петицията е подписана от над 550 души.

Петицията закъсня. През ноември спектаклите вървяха на пълна пара, покорявахме нови оперни върхове, но в буря и без кислороден апарат, каза пред БНР инициаторът на призива - тенорът Петър Костов. „Шамарът, който получихме с трагичната смърт на Камен Чанев, доведе до формулирането на петицията“, допълни оперният певец.

Организирането на премиера в оперен театър трае поне месец, като през това време огромен състав от над 100 души прекарва по няколко часа на ден в затворените пространства, обясни той.

Снимка: Албена Безовска

През изминалия месец премиери е имало почти във всички театри на страната, което е довело до масови инфекции с коронавирус, подчерта Петър Костов в предаването „Хоризонт до обед“. „Голяма част от водещите солисти на България вече изкараха този вирус.“

Според Костов ефект от петицията има - много театри са преосмислили репертоарната си политика. Премахването на премиерите е единият от вариантите, смята Петър Костов. „Има по-камерни форми, които биха могли да бъдат застъпени в този момент.“

Тежестта на вирусния товар, който се поема при пеене, е съвсем различна, затова и много от оперните изпълнители са прекарали тежко заболяването, някои са били в интензивни отделения, а възстановяването е „дълго, тежко и неприятно, с последствия, които компрометират дробовете“, разказа още Петър Костов.  

Снимка: Албена Безовска

Диригентът на Софийската филхармония Найден Тодоров е бил разочарован от петицията, тъй като смята, че „музикалните институции не трябва да затварят“. Репертоарът може да се замени с по-камерен, за да няма струпване на много хора на едно място, заяви Тодоров. „Защото е абсурдно да се правят големи заглавия в това време.“

Трябва да се мисли както за безопасността на публиката, така и на музикантите, категоричен е маестро Тодоров. „Затварянето обаче на институциите е изключително лошо послание.“

В Германия е имало петиция тъкмо в обратната посока – с настояването театрите и оркестрите да продължат да функционират, даде пример Найден Тодоров.

Цялата програма на коледния концерт на Софийската филхармония е коригирана, съобщи още той.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41