Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не повече от шест деца в групите за ски обучение, при спускането маските не са задължителни

враца деца ски
Снимка: Община Враца

Зимните курорти и ски зоните се подготвят за започване на сезона. Още на 21 октомври със заповед на министъра на туризма бяха въведени единни правила за противоепидемични и санитарни мерки, за да може всички туристически места да имат еднакви практики, с които да се гарантират здравето и безопасността на туристите, а България да защити статута си на здравословна и сигурна дестинация.

След направени проверки от Министерството на туризма потвърдиха, че ски курортите Боровец, Банско и Пампорово отговарят на поставените изисквания в резултат на направените от тяхна страна сериозни инвестиции.

„За разлика от годините досега нито един от планинските курорти, който предлага практикуване на зимни спортове, не бърза с откриването на ски сезона. Изчакването е свързано както с липсата на достатъчно сняг, така и с епидемичната обстановка в страната“ каза в предаването „Хоризонт до обед“ Иван Обрейков, директор на концесионера на ски зона в Банско: 

Пуснахме лифта за 8 декември, но сега го спряхме, защото няма хора… Тогава бяхме осигурили кетъринг за студентите“. 

Противоепидемичните и санитарни мерки на Министерството на туризма обхващат дейността на кабинковите въжени линии, седалковите лифтове и влекове.

„Следи се стриктно за тяхното спазване – дистанция, маски и то в кабинките, всичко се дезинфекцира, посоката на движение е обозначена със стрелки“, посочи Обрейков: 

Заради високите температури и в курорта Боровец не могат да посочат конкретна дата за откриване на зимния сезон. 25 – 30 сантиметра е снегът по високите части на планината над Боровец. И там протича сериозна подготовка за сезона.

„Според противоепидемичните заповеди сме осигурили дезинфекция навсякъде, наши служители ще следят за дистанцията, имаше много хора през уикенда“, допълни Георги Кочов, директор на концесионера на ски зоната: 

И в Пампорово очакват яснота около епидемичната обстановка и какви ще бъдат мерките, свързани с коронавируса след 21 декември.

„Надяваме се да отворят ресторантите към хотелите, надяваме се на раздвижване, все пак планината е навън“, посочи Мариан Беляков от „Пампорово“  АД. Ски зоната се подготвя за новия сезон.

През почивните дни беше пуснат Симеоновският лифт на Витоша. През сезона той ще работи в събота и в неделя от 09.00 до 16.30 часа. Там също все още няма достатъчно сняг, а високите температури не предполагат производството на изкуствена покривка на пистите. 

Монтирахме ски пътека на Меча поляна, която ще може да поеме много скиори за обучение и каране“, каза Костадин Костадинов от „Витоша ски“.

Сдружение „Българско ски училище“ има предписания за обучението в ски училищата.

„Трябва да има осигурен филтър с измерване на температурата на учителите по ски и на служителите на ски училището, да се записват онлайн, и да се намалят групите – при децата не повече от 6 деца да се обучават“, като маски по време на спусканията не са задължителни“, обясни Аспарух Мачирски, член на управителния съвет.

Стъпаловиден ще бъде графикът на влизане и излизане в затворени помещения като ски гардеробите, посочиха от бранша.

Още по темата в репортажа на Мила Младенова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16