Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Йончева: След трудните моменти винаги идва ясно небе

Соня Йончева
Снимка: БГНЕС

Днес е двоен празник за една от големите оперни изпълнителки - освен Рождество Христово, Соня Йончева празнува и рождения си ден.

Въпреки че тази година концертният живот напълно замираше в отделни периоди заради пандемията, тя успя да зарадва публиката в различни части по света. Участва във впечатляващия благотворителен онлайн концерт на звездите на Метрополитен опера през април, в който всеки изпълнител се включи със свое изпълнение от дома си, пя под Айфеловата кула в Париж по повод националния празник на Франция, имаше изява и в юбилейното стотно издание на Залцбургския фестивал, както и в концерта-спектакъл за откриването на оперния сезон в „Ла Скала“ в началото на декември. Соня Йончева успя да се срещне и с публиката в родния Пловдив през август с концерт в Античния театър, озаглавен „Завръщане“.

Соня Йончева пожелава на българите да са духовно извисени, да са над нещата, да не забравят, че след трудните моменти винаги идва ясно небе. „Бих искала българите да бъдат много позитивни и никога да не падат в тази негативност, каквато цари в момента в света.“

Когато била малка тя раздавала подаръците на всички и тази традиция се запазила и до днес. „Тоест по-скоро празникът е мой, защото раздавам подаръци на всички, отколкото те на мен“, разказа оперната прима в предаването „Преди всички“.

„Усещането е много приятно. Това е един фантастичен духовен празник, който събира семейството заедно, мечтаем за по-добри дни, за по-добър живот.“

„У нас е много семпло, аз обичам да възпитавам децата по-скоро да оценят духовното, вътрешния им свят, не чак толкова материалния. Ние живеем в едни времена на консумизъм, но вкъщи е точно обратното“, каза още Йончева пред БНР.

Соня Йончева живее в Швейцария от дълги години. „България винаги е в моите мисли. Дори малки неща, които правя всеки ден, са много повлияни от това, че съм българка и съм живяла в България“, сподели тя. По думите й с родината я свързван близките, останали в нея, и проектите, които иска да сътвори за България в бъдеще.

Баница с късмети и пита присъстват на семейната коледна трапеза от българска страна, а от страна на съпруга й, който е от Венецуела, имат традиционен хляб. Тортата за рождения си ден Соня Йончева е приготвила сама. Заради особената година в семейството на оперната прима не са настроени за пиршества, а по-скоро да се концентрират върху „неща, които са по-важни и те не са със сигурност материалната част на този празник“.

Соня Йончева е част от световния музикален елит. Кариерата й се развива на най-престижните сцени като Миланската скала, „Ковънт гардън“ в Лондон, Метрополитен опера в Ню Йорк.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия, но..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова. Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската култура..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си традиции..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00