„БСП е готова за всяка дата за избори в рамките на законоустановения срок. Важно е обаче да се запази здравето на българските граждани. Но, каквото реши президентът, това е в неговите правомощия“. Това подчерта пред БНР лидерът на БСП Корнелия Нинова.
По повод изключването на Георги Гергов от партията тя каза:
„Когато искаш да управляваш България и да има ред, еднакви правила за всички, трябва да имаш сили да го направиш първо в самата партия. Ще има ред, устави и правила за всички - еднакви, независимо кой как се казва“.
По думите ѝ в скандалите в партията няма нищо лично, а „това са дискусии и спорове как БСП да върви в политическия живот“.
В предаването „12+3“ Нинова коментира отношенията на партията с президента Румен Радев:
„Отношенията ни с президента винаги са били принципни - партията не се меси в работата на президента, ние сме го издигнали, с наша подкрепа е избран, но той е президент на всички българи. Неговите решения са негова отговорност. Ние като партия имаме линия на поведение - политическо, парламентарно. Смятам, че тази „драма“ беше силно преувеличена и интерпретирана“.
След парламентарните избори БСП ще реши дали да подкрепи евентуална кандидатура на Румен Радев за втори мандат.
Нинова подчерта, че трябват кардинални промени в много сфери и БСП предлага свои модели за това.
„Например в системата на здравеопазването. Те постоянно увеличават парите в здравната система, но качеството на услугата, достъпът до здравеопазването не се подобрява. Другото е, кардинално да промениш системата, така че и пациенти, и лекари да са осигурени, системата да работи с грижата за хората. В сферата на образованието - съдържанието на това, което учат децата, уменията, които им се изграждат. За последните години нараства процентът на функционално неграмотните българчета. Ние предлагаме един учебник за един клас за цялата страна и съдържанието в него да е отговорност на държавата... Ние не говорим за промяна в корпоративното подоходно облагане, а за промяна в облагане на доходите на физическите лица - прогресивно облагане на доходите“.
БСП остава на позицията си спрямо Република Северна Македония - „подкрепяме договора за приятелство и добросъседство, подкрепяме желанието на РСМ за присъединяване към Европейския съюз и няма да се съгласим за сметка на българския национален интерес“.
Интервюто с Корнелия Нинова можете да чуете в звуковия файл.
Министрите на финансите от Г-7 обещаха да засилят санкциите срещу Русия, ако тя не постигне напредък към мир с Украйна. Това се прави в знак на подкрепа за Киев, след като Съединените щати сигнализираха, че може да се откажат от опитите си за разрешаване на конфликта, пише "Файненшъл таймс". В комюнике, публикувано след тридневната среща на..
Парламентът ще избере председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията. В програмата за петък е включен и парламентарен контрол. Две са кандидатурите за председател на КЗК - доскорошният министър на иновациите Росен Ларадимов, издигнат от БСП, и преподавателят по конкурентно право Иван Стойчев от ПП-ДБ. Първата..
Премиерът Росен Желязков ще бъде приет на аудиенция от папа Лъв XIV в Апостолическия дворец във Ватикана, след което ще се срещне с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин. Делегацията ни пристигна в Рим, за да отдаде почит на местата, свързани със Светите братя Кирил и Методий в навечерието на 24 май. Негово..
Русия атакува с дронове през нощта Киевска област, предаде Укринформ. Съобщава се и за ранен шофьор на линейка от руски дрон в Донецка област, докато е изпълнявал служебните си задължения, както и за пострадала 69-годишна жена в Запорожка област, докато е вървяла по улицата. Снощи губернаторът на руската Курска област Александър Хинщейн..
Над 24 хиляди гимназисти се очаква да се явят на днешния държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. В Министерството на образованието и науката беше изтеглен изпитен Вариант 2 за днешния държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет . А по-късно беше изтеглен Вариант 5 за изпита..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят в родината си . Ако сега държавата ни предприеме бързи и целенасочени действия, като подпомогне сънародниците ни, живели години наред в чужбина, да се приберат, би могла да реши редица проблеми...
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..