Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вода има, вода няма - природни ресурси и управленски парадокси

Плаващото сметище на река Искър
Снимка: БГНЕС

През почивните дни започна почистването на плаващото сметище край ВЕЦ Своге. То се появи след проливните дъждове през изминалата седмица. 

Инж. Димитър Куманов от Сдружение „Балканка“, автор на електронна карта за нарушения при ВЕЦ-овете посочва сред причините за подобни мащабни замърсявания както „националния ни манталитет, че боклуци могат да се изхвърлят навсякъде“, така и глобите за такива нарушения, които по думите му са „уникално смешни“.

„Местното население навсякъде изхвърля боклуци най-ударно. Все още има в България населени места, където няма организирано сметопочистване и сметоизвозване. Реката минава покрай тях. Тя им е кофата за боклук“, отбелязва Куманов в предаването „Хоризонт до обед“.

Снимка: БГНЕС

„Нашата Фейсбук страница – на Риболовен клуб „Балканка“, е като една морга на реките. Всеки ден можете да видите някъде изхвърлена я отрова, я боклуци, я пресушена река. Непрекъснато“, изтъква Димитър Куманов.

Природата си е природа, но и когато нямаше вода, и когато имаше много вода, става въпрос за човешки грешки, смята Атанас Русев, природозащитник и пещерняк. Русев е участвал в оптимизирането на водни притоци към язовир „Студена“ във водосборната му зона. 

По време на интензивните валежи преди дни са направили бърз мониторинг на водите, вливащи се в язовира и установили, че „те не са на чак толкова високи нива, колкото бяха през пролетта на миналата година или през 2010-2011 година“. 

Язовир „Студена“  Снимка: БГНЕС

„Тоест валежите, които паднаха, бяха интензивни, но не бяха нищо особено и специално. Във водосборния район нито една река не преля. Разликата между тази година и миналата е, че тази година язовир „Студена“ е пълен до горе. Това, което трябваше да се направи, е, че предварително язовирът трябваше да започне да бъде изпускан, а не да се чака да паднат валежите, всичко да се случва постфактум. Което говори лошо за управлението на този язовир, на практика такова липсва“, коментира Атанас Русев пред БНР. 

Снимка: БГНЕС

Няма как да управляваме ресурсите на околната среда – води, въздух, с изоставаща актуалност, подчертава Георги Стефанов, ръководител практика „Климат и енергия“ в Световния фонд за дивата природа WWF – България.

Въздухът е мръсен от три дена и ние по-късно разбираме. Така е и с водите. Въпреки че знаем, че идват валежи, нямаме система, която достатъчно бързо да сведе до вземащите решения да вземат правилните решения. Живеем в дигитален свят, но управляваме чрез аналогов свят. И тези методики в условия на климатични промени, които са силно изразени – студ, лед, дъжд, пожар, суша (времето вече далеч не е спокойно и уравновесено), задължава държавата да вземе активно действия и мерки за преодоляване на тези предизвикателства“, подчертава Стефанов.

Според Коалицията „За зелен рестарт“, в която влизат няколко неправителствени организации,  има нужда спешно да се преработи правителственият План за възстановяване и устойчивост, чрез който на България ще бъдат отпуснати 12 милиарда евро допълнителни средства от Европейския съюз. Коалицията „За зелен рестарт“ е сформирата около MOVE.BG и включва още организации като „Грийнпийс”-България, WWF - България и „Институт Кръгова Икономика”.

Има постъпили над 50 становища от над 60 юридически лица. Очакваме втория вариант на Плана, който трябва да излезе към края на този месец, да отрази тези коментари“, пояснява Георги Стефанов. 

Снимка: БГНЕС

Трите мнения чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21