Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Даниела Петрова: Преболедувалите Covid-19 страдат дълго от симптоми, които ги притесняват

Проф. Даниела Петрова
Снимка: Александровска болница

Александровска болница започва консултативните прегледи за пациенти, преминали през коронавирусната инфекция, но страдащи от пост-Covid синдром. Консултациите ще се провеждат и в други болнични заведения, като не е задължително записващите се за тях да са били пациенти на съответната болница. консултациите са отворени и за хора, които смятат, че са прекарали заболяването или имат съмнения за това. 

Пациентите, преболедували инфекцията, остават дълго време със симптоми, които ги притесняват. Заболяването протича, обхващайки целия организъм, не само белия дроб, посочи в предаването „Преди всички“ проф. Даниела Петрова, завеждащ отделение по белодробни болести в Александровска болница.

„То е свързано с нарушения в най-малките кръвоносни съдове, което е свързано с нарушения в обмяна на кислорода и въглеродния диоксид в кръвта, с развитие на остра дихателна недостатъчност, засягане на сърцето, развитие на миокардия, недостатъчно оросяване на миокарда, със засягане на мозъка с главоболие, оток на съдовете, стесняване, възможност за тромбози и, разбира се, риск за развитие на исхемични мозъчни инсулти“, поясни специалистът.

Основните усложнения след преболедуване са свързани със сърдечно-съдовата система. При голям процент от боледувалите, над 40%, се наблюдава излив в обвивката на сърцето, уточни проф. Петрова. Така се създават условия за сраствания, а има ли сраствания, те затрудняват работата на сърцето, допълни тя.

Тежката отпадналост е един от сигналите, които трябва да ни алармират да се прегледаме.

„Изключително намален е физическият капацитет. Те се уморяват при изминаване на разстояние от 100 метра, с чувството, че са изкачили Черни връх. С изразена вегетативна симптоматика, която включва обилно изпотяване, световъртеж, главозамайване. Една част от тях чувстват тежест в гърдите, дискомфорт в сърдечната област, болки не само в лявата или дясната белодробна половина, но и зад гръдната кост, които ги притесняват. Хроничната умора продължава дълго време и този синдром също показва, че организмът не се е възстановил изцяло“, подчерта проф. Петрова.

Снимка: БТА

Всеки пациент, преминал през инфекцията в болнично заведение, или който е бил лекуван амбулаторно, както и пациенти, които знаят или се съмняват, че са прекарали Covid-19,  без да има доказателства, а в рамките на повече от 2-3 месеца усещат гореизброените симптоми, могат да се обадят и да запишат час за консултация. Телефоните са 02 9230 467 и 02 40 22 388. Интересът е голям, уточни Даниела Петрова пред БНР. 

От 10 февруари консултативните прегледи ще бъдат провеждани в два кабинета. Там потърсилите съдействие ще бъдат прегледани от кардиолози, пулмолози, нефролози, невролози, психиатри и клинични психолози. След преценка на състоянието, ако се налага ще бъде назначаван пакет от изследвания, специфични за това заболяване. Прегледът и изследванията ще бъдат безплатни.

„Специалистите ще преценят дали тези пациенти се нуждаят от долекуване в болнични условия. Дали ще се продължи амбулаторно лечение и след като се стабилизира тяхното състояние, на една част от пациентите ще се предложи да продължат с рехабилитация и долекуване в Националния комплекс от специализирани болници за рехабилитация“, поясни проф. Даниела Петрова.

Тя увери, че специалистите на място ще разграничават пост Covid синдрома от белезите на хронични заболявания.

„Мога да кажа от нашия опит до момента, че пациентите с ХОББ и астма са сравнително малко засегнати от Covid инфекцията. Болните, които боледуват от Covid-инфекцията, имат предимно кардиологични заболявания.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04