От началото на седмицата започнаха онлайн лекциите в рамките на курса "Близки срещи с птиците". Предстоят и практически занятия чрез теренни излети за наблюдение на птици, обясниха от Българското дружество за защита на птиците. По време на обучението любителите на природата ще наблюдават птици в естествената им среда и ще се научат да ги разпознават. В курсовете желание за участие са заявили природолюбители от 13 града на България.
Ирина Матеева, отговорник европейски политики в Българското дружество за защита на птиците и координатор на провеждането на обученията обясни за БНР, че курсовете не са самоцелни, а данните, събирани за птиците сред природата, се използват за природозащитни цели:"В България има общо 420 вида птици, които или гнездят в България, или мигрират, или зимуват". Гнездящите птици в България са около 280 вида, подчерта Ирина Матеева:
"Не всички видове птици пеят, имаме 420 различни вида песни. Пеят пойните птици. Най-лесният начин (за разпознаване на птиците- бел. ред.) е със слушане и с виждане. Разпознаването на птици по звук е доста по-трудно, отколкото разпознаването, когато ги наблюдаваме. Вече има доста направени записи на гласове на птици, виждат се също и в интернет".
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...