По време на третата вълна на испанския грип в България през лятото на 1919 година са се провели избори, припомнят от Държавната агенция "Архиви". За да се гарантира здравето на хората по време на провеждането им, не са се вземали някакви особени мерки за безопасност, но хората са имали желание да гласуват, защото са искали промяна.
"Няма някакви специални мерки, които да са предприемани, така че да бъде съобразено с изборите. Обратно – гласува се масово, голяма част от избирателите искат промяна", каза в предаването "Рано в неделя" доц. Михаил Груев, председател на Агенция "Архиви".
"Най-масова е холерната епидемия през 1912-1913 година, когато голяма част от войниците са на фронта по време на Балканските войни. Холерната епидемия не е само български феномен, османските войници също така в още по-голяма степен стават жертва на холерната епидемия. Донякъде тя се разпростира и сред цивилното население. Най-големи са пораженията сред войниците на фронта."
Груев подчерта, че испанският грип е преминал на три вълни – зимата на 1917-1918 година, след това през есента на 1918-1919 година и през лятото на 1919 година.
"Данните за жертвите са около 80 хиляди, някои изследователи считат, че пораженията са доста повече. Истината е, че няма точна статистика, защото за хората не е било ясно от какво се разболяват и на какво се дължи тази смъртност. Ние имаме някакъв подобен феномен на днешния, защото това е грип, към който европейското население няма имунитет. Имаме още една епидемия от 20-те години с коремен тиф, туберкулозата също е била масово социално заболяване през 20-те, 30-те години, но откриването на БЦЖ ваксината през 1926 година е революция в медицината и по този начин човечеството успява да се справи с туберкулозата", поясни доц. Михаил Груев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..