Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Априлското въстание в Добруджа - малко познати факти в изложба

Снимка: Мая Щърбанова

„Пред олтара на Свободата. Априлското въстание на север от Балкана“ – така се казва най-новата изложба, подредена в Художествената галерия в Добрич, която от днес е открита за посетители. 

Изложбата хвърля светлина върху по-малко познати страници от историята на Априлското въстание, които са не по-малко героични и драматични от добре известните ни събития в Панагюрище, Копривщица, Клисура и Батак.

В изложбата участват експонати от фонда на РИМ – Добрич, музеите във Велико Търново, Габрово, Шумен, Севлиево, Варна и Бяла черква. Рeгионалният клуб „46-и пехотен Добрички полк” също се е включил с оръжия и снаряжение от личните колекции на членове на военноисторическия клуб. Дизайнът на плакатите, информационните пана и част от пространството на изложбата са на добричкия художник Венцислав Великов. 

Априлското въстание в Добруджа не избухва. Причините за това са няколко. По-голямата част от местното население по това време е съставено от мюсюлмани, а близостта на граничната зона до многобройни мощни военни гарнизони е друг фактор.

Добруджанци все пак се включват в революционното движение. Такъв пример е Спас Соколов, който е бил част от щаба на Ботевата чета, в която участие вземат още десетина добруджанци. По думите на уредника в РИМ в Добрич Пламен Николов събитията около Априлското въстание на север от Балкана са малко познати, затова и изложбата има за цел да въведе посетителите именно в тези малко известни факти. 

Далеч по-малко познати се оказват страниците, свързани с Априлското въстание в Северна България – макар и в отделни райони и по-изолирано, макар повечето действия да са били под формата на отделни чети, драматизмът и героизмът са не по-малки от добре познатите ни центрове на въстанието, разказва пред БНР Пламен Николов. Затова акцентът е на север от Балкана.

Според Николов документите и личните вещи на участници във въстанието са най-ценните за историята експонати в тази изложба:

„Тук е пушката, с която е загинал Панайот Волов, тук е револверът на Стефан Стамболов, пушката и сабята на Сидер Грънчаров…“

Интересни експонати в изложбата са и т.нар. саби-априлки, които са български оръжия, използвани само в този кратък времеви период на Априлското въстание. Те най-често са били изковавани от земеделски сечива – коси, плугове и други.  

Голяма част от изложените оръжия са от личната колекция на д-р Добрин Добрев - председател на Рeгионалния клуб „46-и пехотен Добрички полк”. Той сподели, че всички членове на клуба са взели активно участие в подготовката на тази изложба. 

Кой с каквото може – с артефакти, с труд, с духовна подкрепа успя да се реализира тази изложба. 46-и полк е пример в България за отлична работа с местните структури.“

Автор на визуалната част на изложбата е художникът Венцислав Великов. 

Изложбата се открива тази вечер от 17.00 часа в Художествената галерия в Добрич. 

Снимки: Мая Щърбанова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53