Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще имат ли бъдеще зелените идеи в новия парламент

Павел Антонов от гражданска мрежа „БлуЛинк“
Снимка: „БлуЛинк“

„Категорично е обнадеждаваща тенденцията за участието вече и на български депутати природозащитници в новия парламент“, посочи в „Хоризонт до обед“ Павел Антонов от гражданска мрежа “БлуЛинк”, която работи в областта на природосъобразното и устойчиво развитие. Антонов коментира бъдещите зелени политики в новото Народно събрание заради това, че в коалицията "Демократична България" участват и от „Зелено движение“ и така в парламента влязоха четирима радетели на зелената идея.

„Не за първи път при нас навлиза и зелената проблематика, така е последните 30 години, но за съжаление, тези проблеми вълнуват гражданите, те предизвикват политическа активност, но в момента, в който тези хора, от които зависи, влязат в парламента, зелените теми потъваха някъде. И причината за това е най-вече, че тези теми се потискат от икономическите приоритети, от политическото злободневие и противопоставяне.

Това и сега е риск, как ще станат нещата в новия парламент. Има едно разделение при зелените политики. От сега влезлите в парламента депутати зависи как ще решават екологичните проблеми, кои ще са приоритетите - дали пряко застрашаващите хората проблеми или структурните проблеми в екологията. Трябва да се постигне баланс между двете", заяви още Антонов.

„В момента на европейско ниво се предвиждат безпрецедентни средства за възстановяване след пандемията, които да донесат положителни ползи за хората“, посочи пред БНР Радостина Славкова от екологичното сдружение „За Земята“.

Тя поясни, че до 23 април българите могат да гласуват в общоевропейска кампания за добрите, лошите и грозните практики на изразходване на средства от Европейския съюз на сайта на организацията. Акцент сред тези практики, обособени по категории,  са зелените политики и опазването на околната среда.

"След като разгледахме плановете за разходване на евросредствата, установихме 6 практики за България от тези категории, като най-много са в категорията "грозно разходване на средства", тоест вредни за околната среда и за здравето на хората проекти", каза още Славкова.

Още по темата слушайте в звуковите файлове.

Радостина Славкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16