Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на три български лица за значителната им роля в корупцията в България, както и техните мрежи, обхващащи 64 организации. Това се казва в съобщение на сайта на американското финансово министерство.
От него става ясно, че мерките са насочени срещу Васил Божков, представен като "известен български бизнесмен и олигарх", Делян Пеевски - "бивш депутат", и Илко Желязков, бивш заместник-ръководител на Държавната агенция за технически операции.
"Корупцията не само лишава гражданите от ресурси, но и подкопава институциите, предназначени да ги защитават. Това публично обявяване на санкции срещу лица в рамките на глобалната програма за санкции по закона "Магнитски" показва, че сме ангажирани да се борим с корупцията, където и да се проявява тя", заявява Андреа Гаки, директор на службата за контрол на чуждестранните активи.
За Васил Божков в съобщението се твърди, че на няколко пъти е подкупвал държавни служители, сред тях "настоящ политически лидер", както и бившият шеф на разформированата Комисия по хазарта. Божков също така е планирал по-рано тази година да предостави неуточнена сума пари на бивш държавен служител и на български политик, за да му помогнат да създаде канал за влияние на руски политически лидери върху български официални лица.
За Делян Пеевски от американското Министерство на финансите твърдят, че "редовно е бил замесен в корупция", използвайки влиянието си и подкупи, за да избегне обществено внимание и да упражнява контрол върху ключови институции и сектори от българското общество. През септември 2019 година Пеевски е работил активно, за да повлияе негативно върху местните избори от 27 октомври същата година. Пеевски е преговарял с други политици да им осигури политическа подкрепа и позитивно медийно отазяване, в замяна на протекции от криминални разследвания, твърдят от Вашингтон.
Илко Желязков - бившият заместник шеф на ДАТО - е описан от американското ведомство като "фронтмен" (подставено лице), чрез което Пеевски е участвал в корупционни действия. Пеевски е използвал Желязков в корупционна схема с издаване на документи за пребиваване на чуждестранни граждани.
С наложените на Божков, Пеевски и Желязков санкции се блокират цялата им собственост и собственически права, които се намират в САЩ. Забранява се на лица в Съединените щати транзакции с техни активи.
За санкциите по закона "Магнитски" срещу Божков, Пеевски и Желязков помощник-държавният секретар по политически въпроси в американския Държавен департамент Виктория Нюланд е информирала по телефона служебния премиер Стефан Янев.
Според правителствената пресслужба в разговора Нюланд е заявила, че други трима души ще бъдат обект на по-лек санкционен режим.
По-рано президентът Румен Радев се е срещнал с гостуващ представител на американското финансово министерство. Пред първия заместник-помощник секретар Пол Ахърн и американския посланик Херо Мустафа Радев е заявил, че постигането на ефективни резултати в борбата с корупцията е въпрос на общи усилия с партньорските държави. Радев е подчертал, че българското общество се намира във важен момент от развитието си:
"Има огромно очакване от гражданите за повече прозрачност в работата на институциите. Искаме хората, които заемат важни постове в управлението на страната и по високите етажи на администрацията, да бъдат открити. Това да важи за всички съдии и прокурори, не само за политиците. Да има прозрачност по отношение на банковите им сметки независимо дали у нас или в чужбина".
Обща е била позицията за необходимостта от още по-активно партньорство между България и САЩ в борбата с организираната престъпност и корупцията и за укрепване на върховенството на закона.
Съединените щати с радост биха си сътрудничили с българската прокуратура по разкритията, направени от Министерството на финансите във Вашингтон за Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков. Това стана ясно в рамките на посещението на първия зам.-помощник секретар на американското финансово министерство у нас. Пол Ахърн и американският посланик у нас Херо Мустафа се срещнаха с журналисти.
В рамките на посещението си у нас Пол Ахърн е имал среща и с Румен Радев, и с Бойко Борисов, с представители на политически партии и на правителството, но среща с представител на прокуратурата не е имало, не е планирана и в дневния ред. Не е ясно какъв е точният размер на замразените активи на тримата.
След въвеждането на санкции предстои американските банки да замразят сметките, а данните за активите по тях ще бъдат ясни на по-късен етап. От американското правителство предупреждават още, че повечето финансови институции по света вземат предвид наложени американски санкции и по тази линия могат да бъдат установени и още замразени активи на Божков, Пеевски и Желязков и извън Съединените щати.
Налагането на санкции по закона "Магнитски" не е политическо действиe, посочват от американското правителство и подчертават, че не е имало как да се знае, че кулминацията на това разследване ще дойде в момент, когато България е на прага на нови предсрочни избори на 11 юли.
"САЩ, преди да вземат такова крайно решение, винаги правят много детайлен анализ и съм сигурен, че са събрали достатъчно факти, за да могат толкова крайно да "отсечат" за тези две личности". Много е важно нашите институции да работят и да не разчитаме винаги някой отвън да ни го казва. "Нашите институции трябва да работят винаги по начин, който да защитава публичния интерес", коментира служебният министър на икономиката.
Шестима израелски заложници бяха освободени днес от Ивицата Газа, след като Израел потвърди, че палестинската организация "Хамас" е предала снощи тленните останки на една от заложничките Шири Бибас. С вече характерната за "Хамас" церемония в Нусейрат бяха предадени на Червения кръст Елия Коен, Омер Шем и Омер Венкерт - и тримата на възраст..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на Европа в реалностите на Студената война и на глобализацията. Америка се оттегля. Не е акт на национализъм, а на нов тип националистически империализъм . Европа е сама и трябва да помисли как да..
Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен. Има пострадали полицаи. Има и..
След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..
Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..
Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..