Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Калинов: Най-важно е кой и как ще извърши одита на машините за гласуване

Машинното гласуване е технология, отречена в цял свят, заяви той

Снимка: Ани Петрова

"Първият проблем е с доставката, вторият ще е с цената им, тя е неоправдано висока, а третият ще е със самото гласуване". Този коментар във връзка с машинното гласуване на предстоящите избори на 11 юли направи пред БНР проф. Красимир Калинов, преподавател по математика в НБУ, бивш член на ЦИК. Според него няма посочен максимален срок на гласуване за един човек и няма как комисията да реагира, ако някой избирател се затруднява или нарочно се бави при работа с машината. Той определи като "много наивно разсъждението, че като бъдат заменени бюлетините с машини - всичко ще тръгне по мед и масло". 

По думите му: "Машинното гласуване е технология, отречена в цял свят, по-малко от 10% от света гласува по този начин. В Европа има само отделни региони, където има машинен вот, но това е по-скоро изключение от правилото".

Проф. Калинов беше категоричен, че не е правилно твърдението, че машинното гласуване ще е сигурно:

"Не е сигурно! Това е е електроника, която може да бъде манипулирана. Не е нужно да е в интернет, може да стане и без интернет. Има устройства, които, поставени не много далече от машините, могат да ги манипулират. Това холандците го доказаха. Случвало се е!... В САЩ стана скандал, защото фирмата производител си е позволила, без да уведоми никого, на дънните платки да постави чипове за интернет връзка". 

Според него най-важно е кой и как ще извърши одита на софтуера на машините:

"Сертифицирането на този софтуер показва, че той работи както трябва, когато трябва. Това показва, че една програма смята правилно. Сертифицирането означава валидация на софтуера". Той даде пример с проблема с машинното гласуване във Велико Търново на изборите на 4-ти април:

"Ако валидацията беше направена както трябва, ще се да се открие навреме това, че няма съответствие между листата, която е регистрирана в РИК, и това, което е качено в машината".

Интервюто на Людмила Железова с проф. Красимир Калинов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15