Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Дневникът на една софиянка“: Размислите на едно 15 годишно момиче за войната

Тони Николов: Разликата между настояще и минало е съизмеримо с една сянка

Тони Николов
Снимка: БГНЕС

„Дневникът на една софиянка“ – това е една от поредицата софийски истории, за които ни разказва Тони Николов, журналист и философ, автор от портал „Култура“.

„Дневник на Стоянка Йорд. Дряновска“, издаден в София, печатница „Просвещение“, 1914 г. му попада случайно в ръцете. А дневниците са изключително интересни, срез на времето през личното светоусещане. Обикновено се смята, че само „значимите личности“ би трябвало да оставят дневници. А съдбата поднасе в ръцете ми „женски дневник“ - на едно шестнайсетгодишно софийско момиче - воден не по-малко педантично (12 август 1912 г.-24 ноември 1913 г.). При това в особено преломни мигове от най-новата ни история (Балканската и Междусъюзническата война)“, разказа в „Хоризонт до обед“ Николов.

„Разгръщайки книгата, осъзнах, че родителите на Стоянка са изпълнили в максимална степен дълга си към своето покойно момиче. Очевидно ставаше дума за заможно софийско семейство, дало добро образование на дъщеря си. Книгата бе добре илюстрирана, а целта на изданието, както пише още на първата страница, е била да се образува фонд към Първа девическа гимназия (по онова време все още помещаваща се на „Алабин“, а после на „Шишман“), с който да се подпомагат бедни ученички, да се купуват книги за училищната библиотека, както и да се връчва ежегодна награда на най-силната ученичка от  IV (VII) клас на същата гимназия“, поясни още Николов.

„Тук присъства разказът за войните, размислите на това на едно 15 - 16 годишно момиче, което става доброволка милосърдна сестра в Александровска болница. Момиче, което не може да си обясни безсмислието на войната. Тя си дава сметка за тъжното в тези войни. Когато настъпва катастрофата тя казва: "Не случихме на политици". Момичето владее 4 езика, кореспондира си с приятелки от цяла Европа, пише дори писмо до големия френски писател Пиер Лоти, който си позволява да обвини България във военни престъпления...", разказа още Тони Николов.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50