Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илин Димитров: Трябва да се отворим и на изток, на запад сме отворени

Когато туризмът се възстанови, няма да има кой да работи, предупреди председателят на Варненската туристическа камара

Снимка: БГНЕС

В националната карта за висшето образование сме определени като неперспективен сектор с намаляване на приема и ограничаване на държавната субсидия, алармира пред БНР председателят на Варненската туристическа камара Илин Димитров. 

„Това е безумие за район като Варна. Безумие направо. Спирайки желаещи да се учат, ние погребваме един бранш“, коментира той в предаването „Преди всички“.

В момента туристическият бранш се сблъсква и с друг проблем – това е отливът на желаещи да работят, което според Димитров е свързано с отлива на желаещи да учат.

„Когато се възстанови бизнесът след 2 години ударно, ще се отвори такава голяма дупка, която няма да можем да запълним. Туризмът ще се възстанови, той е еластичен. Но тогава няма да има управители, няма да има сервитьори, няма да има бармани“, предупреди той.

Туристическият бранш във Варна критикува обявения от Министерството на здравеопазването план за управление на здравната криза.

Според бранша държавата дава неясни сигнали и вместо да си правим реклама като безопасна туристическа дестинация, защото нивото на заболеваемостта сега е много ниско, ние продължаваме да измисляме нови и нови зони, което настройва туристите с голямо съмнение, поясни Илин Димитров.

Илин Димитров изтъкна, че е непонятно защо за туристи от някои държави не се изисква PCR тест, а за други това е условие.

„Една Чехия с голям брой заболели няма PCR тестове за България, а една Полша, която е в пъти по-добро състояние, има PCR тестове.“

Димитров подчерта тревогите на бранша, че няма ясен регламент какво се прави при определен брой болни. Година и половина вече такъв не е изготвен, допълни той.

„Кога ще затваряме, кога няма да затваряме, кога ограничаваме ресторантите, кога не ги ограничаваме.“

Туроператорите в момента рекламират страната ни като зона с по-малко рестрикции в сравнение със страни, където маска се носи дори на улицата, отбеляза още Илин Димитров.

„Това е супер, но достъпността е ключова. Вдигнахме визите с 20 евро – защо? Вместо 60, станаха 80 евро. Това отблъсква туристите. Говори за турци, за руснаци, за всички държави на изток. Ние трябва да се отворим и на изток. На запад сме отворени.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51