Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите във Велико Търново гласуват активно, вярват в промяната

Снимка: Здравка Маслянкова

Много млади хора още в началото на изборния ден отидоха да гласуват във Велико Търново. Надеждата им е една – за по-добро бъдеще и реализация в България. „Положението не се променя към по-добро. Новите депутати да не крадат, а да работят за нас, младите семейства и за децата ни“, споделиха гласуващи пред БНР.

Младите великотърновци са повече от активни на днешните извънредни парламентарни избори. Още преди да отвори избирателната му секция пред нея да гласува беше застанал 27-годишният Дамян Денчев. Той работи в търговска фирма в София и споделя, че на всички избори си идва в родното Велико Търново, за да гласува и иска реформи: 

„За мен е важно да изберем хората, които ще ни управляват в следващите 4 години. Нещата изобщо не са се променили по никакъв начин към добро. Според мен трябва да се започне от образованието. Почти няма сфера, в която не трябва да се прави реформа, болничните заведения, Covid ни показа колко зле са нещата“. 

„Нужна е кардинална промяна в здравеопазването“, заяви гласуващият д-р Александър Латев, специализант по белодробни болести в Областната болница във Велико Търново: 

„Не само недостатъчното финансиране е пречка за младите колеги, но и доста неуредици, свързани с пациенти, с административни неща. Има някакво такова усещане за корупция, за задкулисие. Много нечестни неща се случват според мен, включително и със здравеопазването, то не е нещо по-различно“. 

22-годишната Мариела Михайлова е студентка по право и също гласува, а за промяната, която иска с гласа си поясни: 

„Доста голяма и драстична. Управлението не ми харесва, държавните администрации не ми харесват, много неща. На първо място искам да има реализация за младите хора, която за момента не виждам в България“. 

В ковид кризата късмет да намери реализация по специалността си е имала 23-годишната Йоана Симеонова, завършила е предучилищна педагогика и логопедия. Йоана споделя, че подробно е следила пресконференциите в предизборната кампания, за да си избере кандидат, за който днес даде гласа си с една надежда:  

„Да може повече млади хора да се възползват от това, което са учили, да го практикуват. Бих казала на кандидат-депутата, за който гласувах, че вярвам в него и бих искала да промени наистина управлението на България, да дадат всичко от себе си, което говориха на пресконференциите преди изборите“. 

21-годишният Симеон Хаджидимитров учи германистика. Казва, че изборите са шансът за промяната, която младите искат:  

„Важно е младите хора да бъдат будни, за да може българският народ да придобие национално самосъзнание и всеки млад човек трябва да разбере, че упражняването на гласа му е много важно за всеки един от нас. Трябва да се създадат повече специализирани работни места и намирането на работа да бъде по-лесно за хора с висше образование“. 

Пред секцията в детската градина в град Дебелец срещам две млади майки – Йоана Димитрова е дошла с двете си малки дъщери, за да гласува, а с тримесечното си бебе вота си даде Теодора Трифонова. И двете майки имат заръки към депутатите в 46-ия парламент: 

На първо място да спрат да крадат, това е абсолютно задължително, защото никакви пари не стигат до нас. Да работят за нас, не за себе си“, заяви Йоана Димитрова. 

Да работят така, сякаш работят за своите деца. Силно се надявам и вярвам, че ще го направят. За децата пожелавам да останат в България и да са здрави“, посочи Теодора Трифонова. 

Чуйте и звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10