Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Край на съдебната сага във връзка с падналия асансьор в Майчин дом

Емануела Фролошка: Човек трябва максимално да извлича уроците от всичко, което му се случва

Нужно е осъвременяване на нормативната уредба за асансьорните съоръжения

Емануела Фролошка със семейството си.
Снимка: Личен архив

Край на съдебната сага във връзка с падналия асансьор в Майчин доми какви са поуките от последните 11 г. за Емануела Фролошка, една от пострадалите тогава. Ето какво написа тя в социалните медии:

"... в този ден за пореден път разбрах, че ако вярваш и се бориш, но и ако си намерил най-добрите бойци, които да вървят рамо до рамо с теб, ще успееш.

На 28.07.2021 г., след повече от 11 години съдебни битки ВКС постави окончателно край на съдебната сага за падналия асансьор в Майчин дом, между мен и болница. Спор, започнал през 2010 година и завършил през 2021 г.! В определението си ВКС потвърждава решението на Апелативната инстанция, в която спорът, имащ отношение към инвалидизацията ми, макар и не в пълен размер, беше уважен в моя полза. Решение, което за мен беше напълно задоволително, но решение, което беше обжалвано от страна както на болницата, така и на асансьорната фирма.

И не, годините и битките не ме изтерзаха! И не, връщането към инцидента не ме травмира! Защо ли? Защото ми даде възможност да се изкача на следващото си стъпало от собственото си развитие! Защото този инцидент преобърна живота ми, но със знак "+"! Защото ме научи да се боря, но достойно! Защото ми даде поредното предизвикателство, към което да обърна поглед - специалност "Право"!“,  - това е написа преди два дни Фролошка.

„Синът ми, с който бях бременна при инцидента, днес е добре, в 4 клас е, музикален е, но той беше и свидетел на всички мои последващите операции, като последната беше през 2018 г., а ми предстои още една, за да бъдат извадени металите, които ми бяха сложени", каза в "Преди всички"  Емануела Фролошка.

"Но аз не се самосъжалявам, аз съм по-скоро борец. Научих най-важният урок от този инцидент и последващите събития – това е, че човек трябва максимално да извлича уроците от всичко, което му се случва, за да може да генерира своята лична мъдрост, която да му даде възможност да се изкачи на следващото стъпало.

Това са едни от най-важните уроци, които ви дава живота, за да се доусъвършенстваме", смята Фролошка.

Тя припомни, че е създала впоследствие фондация в помощ на други пострадали от инциденти хора. По думите и в последните месеци в Дирекция технически надзор са започнали регулярни проверки на асансьорите, правят се ненадейни проверки по региони на асансьорните съоръжения, за да се види доколко те отговарят на текущите изисквания по нормативна уредба. Но тази уредба трябва да се осъвремени, защото вече има модерни устройства към асансьорите, а за тях не е ясно кой отговаря", посочи още Фролошка.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16