Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Петров е лауреат на Голямата награда за 2020 г. на Фондация „Димитър Бербатов“

Александър Петров
Снимка: личен архив

Александър Петров от Добрич е лауреат на Голямата награда за 2020-та година на Фондация „Димитър Бербатов“ от тринадесетото издание на Годишните награди „Успелите деца на България“. 19-годишният младеж, който от години се занимава с пеене в Студио за поп-рок певци „Сарандев“ и пише поезия, спечели първото място в категория „Изкуства“. Само през изминалата година Александър Петров е участвал в 10 международни поп конкурси, организирани в Армения, България, Естония, Косово, Латвия, Молдова и други страни, печели 2 Гран при, 9 първи, 1 втора, 1 трета и 1 специална награда.

"В моята Фейсбук страница се изразих, че това е „черешката на тортата“ в моя над 12-годишен труд и в музика, и в литература. За мен определено е много значима, защото е съвсем различна. Тази изключително висока оценка, тук по-скоро се гледа комплексно на всички твои постижения, а миналата година, знаем, беше много трудна и въпреки всичко някои от нас се възползваха от това и продължиха да ходят по конкурси. Фондация „Димитър Бербатов“ присъжда всяка година отличия в три възрастови групи, в три направления. Аз съм в най-голямата група – 9-12 клас. Тази година съм лауреат на фондацията. Разбира се, винаги има и двама финалисти, освен лауреата, които също са претенденти и също са много достойни, както и всички деца, които са номинирани от фондацията. За мен е голяма чест, защото аз наистина не очаквах. Да си призная, ако майка ми не беше гледала клипа на Димитър Бербатов, аз не съм много сигурен, че щях да разбера, защото публикацията не излиза на всички и бяхме страшно развълнувани. За мен това е и някаква мечта, която аз не съм вярвал, че ще мога да осъществя, защото знам колко много деца са номинирани от фондацията и то в различни направления на изкуствата. Така че за мен тази награда е огромна чест и отговорност", каза за БНР Александър Петров.

Той е издал своята дебютна книга „Следобедна усмивка“ още на 14-годишна възраст.

"Надявам се в близко или малко по-далечно бъдеще да подготвим втора, защото трябва да се понатрупа малко житейска проза, за да се получи качествената поезия и да имат читателите нишки, които да разплитат и разгадават между редовете". 

Александър Петров сподели, че усмивката е най-силното му оръжие.

"Всички хора, които ме познават са наясно в това. В това се състои и чарът ми, когато се намирам на сцената, защото аз много обичам да се усмихвам и го правя истински, така че -  да, с усмивка вървя напред".

След 12 клас ще кандидатства за специалност "Медицина":

"Поемам към много необятна специалност каквато е медицината. Не съжалявам за своя избор, защото смятам, че  трябва да се захвана със сериозна професия. Изкуствата са нещо прекрасно, но предпочитам да забавя малко темпото и да се фокусирам върху нещо друго и този път да използвам по-скоро своите умствени способности".

Той планира да прочете много книги през това лято:

"Излизам активно с приятели, тоест се отдавам на активна почивка, защото съм наясно какво ме очаква. Тепърва ще става все по-трудно. Убеден съм в това. Може би лесните години, поне за мен, започват да отминават. Все повече осъзнавам, че навлизам в света на възрастните и се моля всеки един от нас да си даде сметка коя е силната му страна, да дава всичко от себе си и по възможност да остане в България, защото това е много сериозен проблем. На мен ми се иска да остана в България. Надявам се да направя всичко възможно за това. Това пожелавам на младите – да бъдат здрави, да обичат, да вдъхновяват и да позволяват на околните да им дават криле, защото в противен случай всичко е загубено". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30