Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момичета и момчета помагат на възрастни хора от габровските села

Снимка: Велина Махлебашиева

Млади хора помагат на възрастни хора от различни краища на страната и се захваща да почистват чешми в района на Солари и Свинарски дол. 

За осма година, след пропуска през 2020, когато не беше препоръчително млади хора да гостуват при бабите и дядовците, момичета и момчета над 18 годни отново са на гости в габровски селца. Инициативата е „Приеми ме на село“ и тази година организаторите от местната Община са я нарекли „Възраждане“. Габриела Йосифова е в екипа от първото издание:

„Ако до по-миналата година основно бяхме насочени към селския бит, традициите, занаятите, фолклора, през тази година посоката е съвсем различна“. 

С идеи и с двете си ръце, всеки от 15-те ентусиасти се включва според възможностите си в почистването на селските чешми, в обновяването на автобусните спирки, или в изграждането на дървени компостери. С усилията на участниците в лагера вече е разчистена и екопътеката към Иванилския водопад, любимо и много посещавано място за разходка и прохлада в летните жеги.

Велин и Теодор са от страната на домакините. Те са габровците в групата, която събира млади хора от Стара Загора, София, Пловдив, Монтана и Троян.

Заедно – момчета и момичета, които досега не са хващали строители инструменти, ремонтират автобусните спирки в селата Солари и Свинарски дол.

Срещаме различни мнения, гледни точки по всякакви въпроси и е супер забавно. Работата смея да твърдя, че ни спори, научаваме нови неща, което е супер важно, защото според мен всеки мъж трябва да има базови строителни умения“.

В строителните работи ги направлява илюзионистът Дани Белев, познат на публиката в съвсем друга светлина

„Моята къща като си строих много обичах да съм покрай майсторите да гледам какво правят. Крадох занаят“.

А хората минават, гледат и се радват, че в Солари, в което живеят едва десетина постоянни жители, макар лятото хората да са повече, се случва някаква промяна.

"Живея с младите хора, иначе е замряло".

Браво, много се радвам като виждам млади хора, които искат да се трудят.  Това е най-важното, защото мисля, че през последно време любовта към труда изчезна, което е най-лошото“.

А спирката съвсем ще се засмее под четката на Деян Боев – друг от менторите в лагера „Приеми ме на село“.

"В крайна сметка ще имам честта да рисувам стенописи върху нея -  тази и на свинарски дол, след  като бъдат възстановени. При всяко положение ще заложа нещо, което е близко до темата Възраждане".

В групата за първи път участват млади хора от наскоро разкрития в района на Габрово терапевтичен център "Св. Илия". За  разлика от тях Петя от Стара Загора идва за четвърта година и споделя:

Ние дойдохме като напълно непознати и на спирката още като се видяхме на автогарата в Габрово много се напаснахме,  много се харесахме и вече сме приятели“.

Работата ще продължи с доброволния труд на младежите от втората група, която се събира идната седмица.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16