„Запознахме се с него, той беше още в родилното отделение, когато ни се обадиха със сигнал, че детето е изоставено и е с доста екстремна хидроцефалия, която не подлежи на операция“, каза за БНР Елена Петкова от Сдружение „Еквилибриум“.
Хидроцефалията означава екстремно нарастване на обиколката на главата, което се отразява на цялостното развитие и събиране на вода в подкорието на главичката.
След консултация с представител на отдел „Закрила на детето“ и УМБАЛ „Канев“ в Русе е взето решение детето да бъде прието в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа към „Сдружение „Еквилибриум".
„Така Мани се появи в нашия Център, като мнението на русенските лекари беше, че категорично главичката не подлежи на операция, с което ние не се примирихме. Направихме допълнителна образна диагностика и се свързахме с д-р Цеков в Клиника “Токуда“в София. Изпратихме му записите на изследванията и преценката на лекаря, който е специалист в тази област, беше за наше щастие, че той се наема да направи операцията и по негово мнение хидроцефалията подлежи на операция. Мани още не беше навършил 2 месеца, т.е. октомври 2019 беше направена операцията в „Токуда“ в София и тя се оказа успешна“.
Преди да бъде направена операцията главата на детето се е увеличила с 12 сантиметра, което е неблагоприятно за детето.
„За щастие преди няколко месеца успяхме да го изведем в приемна грижа, тъй като за него това беше най-доброто развитие. Стигнахме до приемната грижа, поради факт, че майката на Мани, която първоначално се беше отказала от него, но ние не се отказахме от нея и продължихме да поддържаме контакт и да я държим в течение за всичко , което се случва с детето ѝ. Настояхме за онлайн срещи между майката и детето. Той като че ли разпознава гласа ѝ, защото много се радва, когато тя му говори през компютъра и за нас има огромно значение. Майката към настоящия момент е в чужбина, но се надяваме, че като си стъпи на краката ще се съберат отново заедно, което ще е най-доброто развитие на историята на Мани“.
Човекът, който с усърдие успява да се свърже с лекарите в София и да му намери дом е Милена Неделчева.
„Той нямаше друг шанс и всичко се случи по възможно най-благоприятния начин“.
Тя разказа, че Мани винаги се е събуждал с усмивка, докато е бил в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа.
Теменужка Колева е приела детето в дома си:
„Аз за него нищо не знаех, нито го бях виждала. Попитаха ме по телефона дали ще взема дете с хидроцефалия и аз казах- да“.
По думите ѝ Мани разбира почти всичко.
„Много е спокоен“.
Теменужка Колева изрази надежда майката на Мани да поеме грижата за дете си.
Мани след дни ще празнува втория си рожден ден. Без вярата, надеждата и любовта на хората около него това нямаше да се случи. И тази битка на Сдружение „Еквилибриум" си е струвала."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..