Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов живот за 2-годишният Мани след успешна операция

Снимка: http://eq-bg.org

Историята на 2-годишният Мани започва трудно без надежда, без вяра, без любов.

„Запознахме се с него, той беше още в родилното отделение, когато ни се обадиха със сигнал, че детето е изоставено и е с доста екстремна хидроцефалия, която не подлежи на операция“, каза за БНР Елена Петкова от Сдружение „Еквилибриум“.

Хидроцефалията означава екстремно нарастване на обиколката на главата, което се отразява на цялостното развитие и събиране на вода в подкорието на главичката.

След консултация с представител на отдел „Закрила на детето“ и УМБАЛ „Канев“ в Русе е взето решение детето да бъде прието в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа към „Сдружение „Еквилибриум".

„Така Мани се появи в нашия Център, като мнението на русенските лекари беше, че категорично главичката не подлежи на операция, с което ние не се примирихме. Направихме допълнителна образна диагностика и се свързахме с д-р Цеков в Клиника “Токуда“в София. Изпратихме му записите на изследванията и преценката на лекаря, който е специалист в тази област, беше за наше щастие, че той се наема да направи операцията и по негово мнение хидроцефалията подлежи на операция. Мани още не беше навършил 2 месеца, т.е. октомври 2019 беше направена операцията в „Токуда“ в София и тя се оказа успешна“.

Преди да бъде направена операцията главата на детето се е увеличила с 12 сантиметра, което е неблагоприятно за детето.

„За щастие преди няколко месеца успяхме да го изведем в приемна грижа, тъй като за него това беше най-доброто развитие. Стигнахме до приемната грижа, поради факт, че майката на Мани, която първоначално се беше отказала от него, но ние не се отказахме от нея и продължихме да поддържаме контакт и да я държим в течение за всичко , което се случва с детето ѝ. Настояхме за онлайн срещи между майката и детето. Той като че ли разпознава гласа ѝ, защото много се радва, когато тя му говори през компютъра и за нас има огромно значение. Майката към настоящия момент е в чужбина, но се надяваме, че като си стъпи на краката ще се съберат отново заедно, което ще е най-доброто развитие на историята на Мани“.

Човекът, който с усърдие успява да се свърже с лекарите в София и да му намери дом  е Милена Неделчева.

„Той нямаше друг шанс и всичко се случи по възможно най-благоприятния начин“.

Тя разказа, че Мани винаги се е събуждал с усмивка, докато е бил в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа.

Теменужка Колева е приела детето в дома си:

„Аз за него нищо не знаех, нито го бях виждала. Попитаха ме по телефона дали ще взема дете с хидроцефалия и аз казах- да“.

По думите ѝ Мани разбира почти всичко.

„Много е спокоен“.

Теменужка Колева изрази надежда майката на Мани да поеме грижата за дете си.

Мани след дни ще празнува втория си рожден ден. Без вярата, надеждата и любовта на хората около него това нямаше да се случи. И тази битка на Сдружение „Еквилибриум" си е струвала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00