Заседанието на Народното събрание днес завърши със скандал и неяснота дали промените в Закона за Националната служба за охрана са приети в нарушение на парламентарния правилник.
Наложи се председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов да направи забележка на парламентарния шеф Ива Митева.
"Ако Ви се прибира - прибирайте се".
Според Ива Митева, като вносител на един от законопроектите, функциите на НСО трябва да бъдат ограничени до охрана.
"Смятам, че това е служба за охрана, а не е служба за транспортни услуги".
Вносителят на другия проект Николай Хаджигенов от "Изправи се, БГ! Ние идваме!" влезе в спор с Десислава Атанасова от ГЕРБ трябва ли главният прокурор да остане извън кръга на охраняваните лица.
"Изземаме този изкуствен ореол, създаден да замести реалната нужда".
"Не знам да има държава в света, която да не полага усилие по отношение сигурността на главния си прокурор. Няма значение дали той се казва Гешев или Пешев, или някакъв друг".
Двете заместник-председателки на НС Росица Кирова и Виктория Василева влязоха в спор дали текстовете са приети, тъй като в залата имаше кворум, но гласуваха под 121 депутати. Сред шума и дрязгите остана един самотен въпрос - "Решението прието ли е или не е прието?". Депутати от различни парламентарни групи се обвиниха взаимно в непознаване на Правилника на Народното събрание.
Валидно ли е гласуването
Според ИТН, ДБ и "Изправи се, БГ! Ние идваме!" са били необходими половината плюс един от регистрираните присъстващи след поименната проверка, за да бъдат прокарани промените в Закона за националната служба "Охрана".
"По новия правилник на това НС, след като има регистрирани над 121 човека поименно и след като повече от половината са гласували за предложенията, трябва да бъдат приети", каза Станислав Балабанов.
"Променихме новия правилник точно заради подобни случаи и тези закони бяха приети", уточни Ивайло Мирчев.
"Сега е различно обаче, но много по-различно от предишния парламент. Тогава хипотезата беше друга", допълни Николай Хаджигенов.
Според ГЕРБ обаче текстът в новия правилник е напълно ясен. Александър Ненков подчерта:
"Двата законопроекта не бяха приети, тъй като спомняте си , че още преди предишния парламент г-жа Ива Митева беше човека, който включи в новия правилник именно ясната формулировка в правилника, че трябва да имаш необходимите 121 народни представители при гласуване, за да може един законопроект да бъде приет".
Партиите на промяната разчитат председателят Ива Митева отново утре да подложи на гласуване законопроектите.
"Всички сме спокойни, чакаме утре да стане 9 часа и да започнем отново. Има стенограма".
ГЕРБ обаче припомни, че това е недопустимо и се позоваха на член 81 от Конституцията, съгласно който НС приема законите и други актове с мнозинство, повече от половината от присъстващите народни представители, освен когато Конституцията изисква друго мнозинство, което, по думите им, автоматично означава, че за гласуване на законопроекти са необходими минимум 121 гласа "за" и тълкуването на правилника трябва да се съобразява с тази конституционна норма.
Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..
ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция. "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..
Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейпове, съдържащи канабис Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалисти установили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни вейп цигари,..
От началото на тази година Община Плевен предоставя здравни услуги в града и част от малките населени места. Средствата са осигурени по проект от Министерството на труда и социалната политика. До момента за този проект са назначени 17 домашни санитари, 4 медицински сестри и един психолог. Те вече обслужват над 100 потребителя от..
Близо 9 милиона лева ще бъдат инвестирани през тази година във водопроводната и канализационната мрежа на Свищов. 15 улици в Свищов ще бъдат с подменени общо над 2 километра водопроводи от водния оператор по защитеното финансиране от близо 2 милиона лева от оперативната програма "Околна среда". Още 6,5 млн. лв. са договорени от ВиК..
Делян Пеевски : В регулаторите съм ви казал ясно. И енергийни, и КЕВЪРИ-МЕВЪРИ, и друго, което се сменя, това е излишно това назначаване. Защото съвсем скоро аз ще подменя тези хора. И им препоръчвам да не се кандидатират, защото ще бъдат освободени от мен. *** Скъпи съучастници, бъдещето настъпи, само още малко трябва да се..
"Да се говори за конференциите в Ялта и Потсдам ми се струва лош исторически паралел. Тук става дума за един военен конфликт, който има ограничени размери". Това заяви пред БНР проф. Искра Баева. Тя все пак отчете, че последиците му са много по-широки. "Европа загуби много от конфликта в Украйна не само във военно отношение, но и в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..