Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празниците на изкуствата „Аполония“ обогати духовно публиката

2
Майсторски клас на Александрина Пендачанска
Снимка: Славена Илиева

Гостите и зрителите на Фестивала „Аполония“ имаха възможност да се докосната до различни видове изкуства от 30 август до 6 септември. При закриването в центъра на Созопол звучаха величествените Кирил Маричков, Иван Лечев,  Добрин Векилов – Дони, Венко Поромански, специален гост бе Момчил Колев.

Концерт на „Фондацията“        Снимка: Славена Илиева

Празниците на изкуствата „Аполония“ е мястото, където изгряват звезди или ни напомнят за силата на необикновени таланти. Въпрос на престиж е да се участва в този Фестивал, сподели Катя Атанасова - една от младите оперни таланти, която участва в майсторския клас на Александрина Пендачанска.

Среща с Георги Господинов      Снимка: Славена Илиева

55 събития се проведоха в Созопол.

"Няма събитие, което да не е изпълващо сетивата ни, защото се оказа, че българското изкуство е на много високо ниво – българските изпълнители, артисти, писатели. Срещата с Георги Господинов и неговия майсторски клас, който той прави за първи път, беше невероятно приятно вълнение, защото тези млади хора бяха толкова щастливи, че са се докоснали до него.  Имаме едно такова също вълнуващо преживяване със студентите на Александрина Пендачанска – прекрасни момичета, прекрасни певици. Аз знам, че ще бъдат може би бъдещи оперни звезди, защото те се вълнуват така, както би следвало да се вълнуват, когато се качват на голямата оперна сцената, а Александрина може да им го покаже по най-добрия начин, защото знае как. Чухме прекрасни песни на Дони и Момчил и с цялата група на „Фондацията“. Това е Аполония – изобилие от красота чудеса, за които всички мечтаем да видим и чуем", каза за БНР Маргарита Димитрова, директор на Фондация „Аполония“.

Мария Касимова- Моасе представа книгата „Записки от Шато Лакрот“   Снимка: Славена Илиева

Професор Димо Димов създава созополските Празници на изкуствата „Аполония“ през 1984 г. и основава Академията за изкуства „Аполония“, която по-късно се е превърнала във Фондация „Аполония“.

Това е наш стил да участват всички изкуства по възможност най-добрите и тук се забелязва тази промяна от млади музикални изпълнители, които настъпват да не говорим за младите поети, които видяхме при майсторския глас на Георги Господинов и младите певци в класа на Александрина Пендачанска“, допълни Димов.

Емблематична къща в Созопол       Снимка: Славена Илиева
Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15