Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Групи за взаимопомощ помагат на вдовиците в Израел

Снимка: БГНЕС

Неоспорима истина е, че мъжете живеят по-малко от жените. Сигурно затова в Израел са създали групи за взаимопомощ на вдовиците. Е случва се и някой вдовец да попадне там, но е по-рядко. Обикновено първи се намесват психолозите. Те трябва да помогнат на останалия жив от досегашното семейство да приеме загубата на партньора си.

„Хора, които са се сблъскали със смъртта идват да получат подкрепа. Обикновено към нас се обръщат сломени от загубата. При това не е задължително семейството да е било от най-хармоничните, задружните и влюбените. Изведнъж лъсва самотата, липсата на спътника. Често съм се сблъсквала с това, че седмица или две, след като остана вдовица, жената започва да идеализира досегашния си партньор. Започва да му преписва и качества, които не е имал. А може би винаги ѝ се е искало да ги е имал и сега вече действителността не може да я опровергае. Тя не може да усети, че все повече сълзите ѝ не са по този, който е загубила, а по този който цял живот е мечтала да има. Може да е малко грубо, но се налага да я върнем към действителността. За това много помагат децата им, съседи, приятели. Налага се да извършвам направо разследваща дейност, за да ѝ припомня кой е бил наистина съпругът ѝ“, каза за БНР Тики Офер, една от психоложките в програмата за взаимопомощ. 

По думите ѝ въпреки, че може да е била до последната секунда до леглото на умиращия, често вдовицата или вдовеца се самоукоряват, че не са направили достатъчно.

„Анализират действията си и откриват десетки ситуации, в които е можело да постъпят иначе и може би биха отдалечили края. При това често има направо физически последствия - депресия, липса на апетит, слабост, виене на свят, сърцебиене. Налага се заедно да анализираме всички действия и най-често стигаме до извода, че при дадената ситуация е направено всичко възможно. Постепенно, човекът започва да приема случилото се като закономерно“, допълни Тики Офер.

Над 600 клуба на вдовци или вдовици има в Израел.

„С помощта на други хора, които са в същото положение, се опитваме да помогнем за преодоляване на първоначалната криза от загубата и намиране на нови жалони в живота. Обикновено за първите седмици има програма с четене на книги и обсъждането им, с гледане на филми. Правим и мини концерти с църковна музика или с различни реквиеми. Мисля, че най-много помагат личните разговори между самите хора в групата. Най-важното е, че на това място не се опитват да те съжаляват, а те приемат като равен. Много помагаме по време на празници, когато загубата се чувства най-силно“.

Следващата стъпка в програмата е помощ при съставяне на нов семеен бюджет, в който вече липсват приходите на починалия, но заедно с това се съкращават разходите.

„Имаме курсове с диетолози и готвачи. Новата схема за хранене е вече съобразена с този, който е останал жив и тя е по-различна. Има и обучение за приготвяне на нови ястия, в нови хобита, в създаване на нови интереси. От няколко месеца до година след случилото се вдовиците се включват в групи за екскурзии, за обучение в танци, за рисуване, за посещение на театър, на опера или каквито културни или други развлечения има в мястото където човекът живее“.

Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33