Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Апостол Дянков: Зелената сделка е възможност, не само задължение

Закъснели сме фатално в подготовката си за икономическата трансформация, смята експертът във WWF

ТЕЦ „Марица изток“ 2
Снимка: БГНЕС

В България трябва да започнем да възприемаме Зелената сделка като една възможност, а не като ангажимент и задължение. Това мнение изрази пред БНР Апостол Дянков, старши експерт „Климат“ във WWF – България.

„Според някои влизаме в студена война между САЩ и Китай, но според мен влизаме в топла война заради глобалното затопляне“, коментира Дянков след приключилата в Глазгоу глобална среща, посветена на климатичните промени.  

Според експерта страната ни има какво да предложи заради съхраненото си богато биоразнообразие.

„Този план на Европейския съюз за посаждането на 3 милиарда дървета като част от климатичните решения може да бъде подет като инициатива в нашата страна. Да видим не само как можем да садим дървета, но как да възстановяваме екосистеми, да прилагаме природобазирани решения.“

Политиците предпочитат да обещават по-лесните неща и в контекста на намаляването на изкопаемите горива и преустановяването на въглищната енергетика в световен мащаб, като че ли обезлесяването беше най-лесното обещание, допълни Дянков в анализа си на резултатите от срещата.

Смог в Лахор, Пакистан, 15 ноември 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

WWF – България съвместно с „Грийнпийс“ развива технологично ноу-хау за обучение на млади хора за соларни техници, посочи Апостол Дянков.

„Да има соларни топлоцентрали в Перник. Скоро ще има и обучителни инсталации, където хора ще могат да се учат да работят със зелен водород.“

Зелените технологии ще бъдат база на бъдещата зелена икономика във въглищните райони, подчерта той.

Не просто да кажем – затваряме въглищата.“

Служебният премиер Стефан Янев на глобалната конференция за климата в Глазгоу. Ноември, 2021 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Справедливият преход не е ограничен само до въглищните райони, заяви още Апостол Дянков.

Както сега има едни политически заложници – тези хора, които работят в мините  и централите, така ще се окаже, че след 10 години може да има други политически заложници – например тези, които работят по веригата на колите с вътрешно горене, двигатели. Ние трябва отсега да започнем да мислим и за тези хора, защото ще има промени в икономическите сектори, ще има трансформации и трябва за това да се подготвим.“

И в момента сме закъснели фатално, смята Дянков. По думите му трябва доста да се ускорят нещата, защото дори държави на Западните Балкани, които не са в ЕС, развиват повече тези технологии и планират такива инвестиции.

„В България поради политическия блокаж, поради тази дълга инерция на нищоправене толкова много години ние закъсняваме с планирането, с приобщаването на хората към тази трансформация.“

Протестиращи по време на срещата за климата в Глазгоу Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05