„Според някои влизаме в студена война между САЩ и Китай, но според мен влизаме в топла война заради глобалното затопляне“, коментира Дянков след приключилата в Глазгоу глобална среща, посветена на климатичните промени.
Според експерта страната ни има какво да предложи заради съхраненото си богато биоразнообразие.
„Този план на Европейския съюз за посаждането на 3 милиарда дървета като част от климатичните решения може да бъде подет като инициатива в нашата страна. Да видим не само как можем да садим дървета, но как да възстановяваме екосистеми, да прилагаме природобазирани решения.“
Политиците предпочитат да обещават по-лесните неща и в контекста на намаляването на изкопаемите горива и преустановяването на въглищната енергетика в световен мащаб, като че ли обезлесяването беше най-лесното обещание, допълни Дянков в анализа си на резултатите от срещата.
WWF – България съвместно с „Грийнпийс“ развива технологично ноу-хау за обучение на млади хора за соларни техници, посочи Апостол Дянков.
„Да има соларни топлоцентрали в Перник. Скоро ще има и обучителни инсталации, където хора ще могат да се учат да работят със зелен водород.“
Зелените технологии ще бъдат база на бъдещата зелена икономика във въглищните райони, подчерта той.
„Не просто да кажем – затваряме въглищата.“
Справедливият преход не е ограничен само до въглищните райони, заяви още Апостол Дянков.
„Както сега има едни политически заложници – тези хора, които работят в мините и централите, така ще се окаже, че след 10 години може да има други политически заложници – например тези, които работят по веригата на колите с вътрешно горене, двигатели. Ние трябва отсега да започнем да мислим и за тези хора, защото ще има промени в икономическите сектори, ще има трансформации и трябва за това да се подготвим.“
И в момента сме закъснели фатално, смята Дянков. По думите му трябва доста да се ускорят нещата, защото дори държави на Западните Балкани, които не са в ЕС, развиват повече тези технологии и планират такива инвестиции.
„В България поради политическия блокаж, поради тази дълга инерция на нищоправене толкова много години ние закъсняваме с планирането, с приобщаването на хората към тази трансформация.“
Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..