Доскоро кабинетът за заболели от Covid-19 болницата е бил в Спешното отделение. След началото на цялостен ремонт на сектора той бил преместен в един от вътрешните дворове на лечебното заведение, където бил поставен фургон с обособена чакалня. Как протича прегледът на пациентите със симптоми на болестта:
„Майка ми три часа лежи на носилката, сложиха ѝ една маска и толкова. Никакъв лекар, никаква информация. Няма вътре ни сестра, ни лекар – никой не се появява да ти каже. Ние здрави се разболяваме при тия условия. Мръзнем като кучета. Това е нечовешко отношение“, споделя мъж в чакалнята.
„Казах им – не съм добре, обаждам им се да дойдат, умирам, кръв плюя. И казват – няма линейка и аз с моята кола“, разказва друг мъж, чийто личен лекар отказал да го приеме, защото е „позитивен“.
„Чакахме един час да направят снимка, сега час и половина чакаме някой да донесе резултатите. На 93 години жена, майка ми, на носилка. Вътре - кучешки студ. В тази чакалня има болни и здрави придружители, които се разболяха. Не може ли един калорифер поне да се сложи? Това е недопустимо. Вместо да лекуваме болни хора, здравите се разболяват“, възмущава се жена, която придружава своя близка.
„Два часа и половина-три стоим. Условията не са нормални и хуманни за справяне с тази ситуация. От две години не можахме да се подготвим, да се пригоди някаква сграда, която е нормална за хората, които влизат и ги тестват, и ги вкарват в болница“, изразява недоволството си друг от чакащите.
Директорът на болницата д-р Георги Желязков твърди, че е имало проблем с отоплителния уред в чакалнята, но той вече е подменен с нов.
„Всеки пациент, който е настанен в триажния кабинет, трябва да мине пълния обем с изследвания – пълния обем с лаборатория, с рентгенова снимка. Обработват се едновременно по няколко пациента. Времето е за всеки пациент стандартно.“
Директорът признава, че има затруднения с медицинския персонал в кабинета, а работата е много.
Повече по темата чуйте в звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..