Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Административни абсурди

Българи не могат да влизат от Румъния при Силистра

На граничния пункт няма представител на РЗИ, който да проверява здравните документи

От лятото на граничния пункт между България и Румъния при Силистра има проблем с влизането в страната ни. Оказва се, че това е възможно само за транзитно преминаващите, за ученици и студенти, за погранични работници, на които поне веднъж седмично им се налага да пътуват до страна-членка на ЕС.

Причината – липсва медицинско лице, което да проверява здравната документация – сертификати и тестове, свързани с Covid-19. се стига до натоварване на съседните ГКПП-та – Русе и Дуранкулак.

Станислава Нецова родом е от Мездра и е учила в Румъния. Омъжена е в Констанца и заради това често ѝ се налага да преминава границата с малката си дъщеря. А това, че е български гражданин, не ѝ спестява главоболията при преминаване от едната в другата страна през последните месеци. Признава, че това е голям проблем и стрес за нея и семейството ѝ.

Майката на Станислава - Розита Павлинова, разказа, че неудобствата са всъщност още от март, като само през лятото границата е била отворена и в двете посоки, заради туристите, и от август отново е забранено влизането на граждани през ГКПП Силистра – Кълъраш. Наложило се Павленова да се свързва с различни здравни инспекции, за да може все пак да премине границата, въпреки че имала отрицателен резултат от PCR тест.

„Звъннах. Хората ми казаха – не може да пресечете границата, защото няма представител на РЗИ, няма кой да прочете сертификата или PCR теста.“

В заповедта на здравния министър от 27 август за ограничаване влизането в страната през Силистра няма посочени мотиви. Но дори и да бъде отменена, от РЗИ имат своя причина за липсата на техен служител на границата, коментира директорът на инспекцията д-р Теодора Начева.

д-р Теодора Начева

„Ние нямаме капацитет от кадри, никакъв потенциал от човешки кадри, за да може нашата инспекция да реализира този граничен контрол 24 часа в денонощието, тоест да поддържаме график 7 дена в седмицата.“

За пътуващите до Румъния нашенци остава да организират маршрутите си така, че дори и да напускат пределите на страната ни през Силистра, да се завръщат през някой от другите гранични пунктове.

Парадоксът остава и за онези, които са свикнали да отскачат до намиращата се в съседното румънско село Остров винарна, макар и само на стотина метра от границата. Защото няма да ги пуснат обратно, дори и да имат зелен сертификат или валиден PCR тест.


Снимки: Незабравка Кирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53