Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Административни абсурди

Българи не могат да влизат от Румъния при Силистра

На граничния пункт няма представител на РЗИ, който да проверява здравните документи

От лятото на граничния пункт между България и Румъния при Силистра има проблем с влизането в страната ни. Оказва се, че това е възможно само за транзитно преминаващите, за ученици и студенти, за погранични работници, на които поне веднъж седмично им се налага да пътуват до страна-членка на ЕС.

Причината – липсва медицинско лице, което да проверява здравната документация – сертификати и тестове, свързани с Covid-19. се стига до натоварване на съседните ГКПП-та – Русе и Дуранкулак.

Станислава Нецова родом е от Мездра и е учила в Румъния. Омъжена е в Констанца и заради това често ѝ се налага да преминава границата с малката си дъщеря. А това, че е български гражданин, не ѝ спестява главоболията при преминаване от едната в другата страна през последните месеци. Признава, че това е голям проблем и стрес за нея и семейството ѝ.

Майката на Станислава - Розита Павлинова, разказа, че неудобствата са всъщност още от март, като само през лятото границата е била отворена и в двете посоки, заради туристите, и от август отново е забранено влизането на граждани през ГКПП Силистра – Кълъраш. Наложило се Павленова да се свързва с различни здравни инспекции, за да може все пак да премине границата, въпреки че имала отрицателен резултат от PCR тест.

„Звъннах. Хората ми казаха – не може да пресечете границата, защото няма представител на РЗИ, няма кой да прочете сертификата или PCR теста.“

В заповедта на здравния министър от 27 август за ограничаване влизането в страната през Силистра няма посочени мотиви. Но дори и да бъде отменена, от РЗИ имат своя причина за липсата на техен служител на границата, коментира директорът на инспекцията д-р Теодора Начева.

д-р Теодора Начева

„Ние нямаме капацитет от кадри, никакъв потенциал от човешки кадри, за да може нашата инспекция да реализира този граничен контрол 24 часа в денонощието, тоест да поддържаме график 7 дена в седмицата.“

За пътуващите до Румъния нашенци остава да организират маршрутите си така, че дори и да напускат пределите на страната ни през Силистра, да се завръщат през някой от другите гранични пунктове.

Парадоксът остава и за онези, които са свикнали да отскачат до намиращата се в съседното румънско село Остров винарна, макар и само на стотина метра от границата. Защото няма да ги пуснат обратно, дори и да имат зелен сертификат или валиден PCR тест.


Снимки: Незабравка Кирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09