Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата пишат на Дядо Коледа да им донесе здраве

В писмата до Добрия старец малчуганите се оплакват от дистанционното обучение

Снимка: Антония Илиева

От 25 години насам „Български пощи“ организира конкурс „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“, в който участват хиляди деца. Основната му цел е малчуганите да се научат да надписват правилно пощенските пратки, но и да ги зарадва за Коледа, защото всяко дете, изпратило писмо, получава отговор от Добрия старец. Създателите на най-красивите писма печелят и подарък – играчка, книжка или магнитче.

„Тази година донеси на всички хора здраве.“ Това си пожелават децата от Дядо Коледа. Тази година писмата до Дядо Коледа, получени в „Български пощи“, са в крак с времето, коментира Милена Тошева от пощенската служба. Децата обичайно искат играчки, но за тази Коледа те си пожелават предимно здраве.

„Моля те, не пропускай да оставиш здраве на нашето семейство, защото имаме нужда от него – от здравето“, пишат те.

„Тази година искам да те помоля да донесеш на всички хора по света здраве и изобилие.“

Освен здраве, малчуганите искат от Дядо Коледа още книги и играчки. Те споделят, че не държат на големи и скъпи подаръци и се радват и на дребни, които са от сърце.

Някои от малчуганите са изпратили на Дядо Коледа маска, за да може той да се предпази от коронавируса. В писмата си децата се оплакват от дистанционното обучение, но смятат, че вирусът ще отмине скоро.

„Децата са много откровени и всякакви свои мъки споделят, тревоги. Тревогите предимно са свързани с онлайн обучението, че трябва да бъдат тествани, че не могат да си видят приятелчетата, че трябва да си седят вкъщи. Едно дете например пише – тъй като съм онлайн, първото ми желание е да имам компютър“, разказва Милена Тошева.

Всяка година в „Български пощи“ в София пристигат около 4000 писма до Дядо Коледа, а в цялата страна – над 10 000

В писмата си децата изпращат различни подаръци до Добрия старец, които от „Български пощи“ наричат малки съкровища. Лепенки, стикери, гривни и бонбони са част от изпратените предмети.

В писмата децата се питат дали Дядо Коледа има жена и деца и дали цяла Лапландия е негова. Те му обещават, че ще го посрещнат с чаша прясно мляко и бисквитки вкъщи, защото е уморен. 

Децата съветват Дядо Коледа да се пази да не настине и да пие топъл чай с мед.

Други държат Добрият старец да ги събуди, щом пристигне, ако са запсали.

„Моля те в нощта на Коледа, като пристигнеш у дома, събуди ме! Искам да ти разкажа толкова много неща.“

В пощенската служба получават и писма на чужди езици до Дядо Коледа, както и такива от детски градини и училища. Възрастните пък също пишат на Добрия Старец – от „Български пощи“ ги наричат пораснали деца.

Снимки: Антония Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16