Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Биоразнообразие" получи втора награда за проекта "Солта на живота"

Дейностите по проекта са изпълнени в района на Атанасовското езеро

Атанасовското езеро
Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

Фондация  "Биоразнообразие" получи втора награда за проекта "Солта на живота" в седмата сесия на Наградата за ландшафт на Съвета на Европа (2020-2021). Проектът "Солта на живота" е реализиран в НАТУРА 2000 зоната Атанасовско езеро, която е една от ключовите горещи точки на биоразнообразието в Черноморския биогеографски район.

Първа награда спечели "Биоразнообразие в града: Бергамо и долината Астино, Италия". Наградата има за цел да повиши осведомеността на гражданското общество за стойността на ландшафтите, за тяхната роля и промените в тях. Нейната цел е да признае практически инициативи в унисон с изпълнението на Конвенцията за ландшафта. Наградата се присъжда на всеки две години на заседание на заместник-министрите на околната среда на всяка страна членка на Конвенцията.  

"Наистина за нас от Фондация "Биоразнообразие" беше и изненада, и голяма чест да бъдем отличени, тъй като България до този  момент не се е включвала с номинации в наградите за ландшафт и сега ние сме може би първите участници, но със сигурност първите наградени. Това е една специална награда - събират се заместник-министрите на околната среда, които разглеждат постъпилите номинации и определят кой да получи наградите за ландшафт", каза за БНР Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие".

Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

По думите ѝ Атанасовското езеро е забележително с огромния брой птици, които се срещат там.

"В същото време това е една НАТУРА 2000 зона, която се развива много интересно, в която освен че има опазена природа се случва и един много сериозен бизнес какъвто е солодобива. Това е единственото място, където се добива морска сол чрез изпарение на морската вода. Бизнесът е в много добра симбиоза с опазената природа", допълни в предаването "По първи петли" Радостина Ценова.

По проекта "Солта на живота" е почистен 23 километровия канал, който обгражда езерото. Изграденият канал спира сладките води, които се събират от прилежащите земеделски земи, а също и отпадните води от канализацията и тези води отиват в морето, а не влизат в езерото.

"Бяха ремонтирани много от дигите и инфраструктурата в солниците, за да се подпомогне от една страна солодобива, но от друга страна нашите птици, които гнездят в езерото. Те използват тази солничарска инфраструктура", допълни в предаването "По първи петли" Ценова.

Атанасовското езеро            Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

Според нея проектът има добра социално-икономическа полза. 

"Успяхме за няколко години да превърнем езерото в добре познато, обичано място, предпочитано за спорт, рекреация, известно с басейните с лечебна кал и луга. Мястото, където  всяка година през август се празнуваше Фестивала на солта, защото знаете, че Атанасовското езеро е забележителна територия, която има и имен ден, и рожден ден, и НАТУРА- зона, която всеки българин трябва да посети".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33
Християн Христов

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните .  Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..

публикувано на 20.03.25 в 18:00

Велислав Малджиев: България е атрактивно място са всякакъв вид екстремен туризъм

Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци .  " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..

публикувано на 19.03.25 в 08:59