Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сътрудничеството между Испания и България на Антарктида е над 33 години

Природните забележителности впечатляват всеки, стъпил на Ледения континент

Снимка: Славена Илиева

Преди 30 години е подписан Мадридския протокол от 1999 година между Испания и България, които имат добро сътрудничество на Антарктида.

"Двете бази са започнали работа от 1988 година, а протоколът от Мадрид е подписан точно преди 30 години, но приятелството между Испания и България на Ледения континент е вече над 33 години",  каза за БНР капитан Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос.

Писателят и учен Хавиер Качо каза за "Нощен хоризонт", че на Антарктида се говори езикът на приятелството:

„И като учен, и като писател го заявявам съвсем сериозно. Това е езикът на приятелството, солидарността, братството. Той е този на науката, който е универсален и помага при изследванията и е в полза за живота на цялата планета. Например, когато в базата гостуват учени, наистина няма как да не сме радостни от срещите, от общуването и когато започнат да ти говорят може дори да не ги разбираш добре. Там има много различни култури, раси и религии, но в крайна сметка ние сме човеци, които са водени от желанието да се свържат, да общуват, дори и понякога да трябва да използваме жестомимичния език или да трябва да говорим на английски, испански, но крайната цел е общуването, а езикът е този на приятелството, за който говорим".

Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос заяви, че изследователските кораби буквално имат двама капитани - морски и научен и в йерархията те са на едно ниво.

"До такава степен, че дори каютите, в които пребивават са еднакви. На едно ниво са, но с различни задължения и задачи. Сигурността на кораба, управлението и движението му в ледените води са задължения на капитана на кораба. Докато планирането, целите на работа, управлението на целия научен екип е в ръцете на учения и ръководител на изследователите".

Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос и Хавиер Качо коментираха:

"Аз специално бих насърчил всички да са целеустремени, да полагат усилия и мога само да кажа, че когато човек тренира и се подготвя по-лесно успява да посрещне трудностите. Без съмнение за Антарктида подготовката и планирането са належащи, а ако имаш проблем трябва да се справяш сам и зависи много от подготовката".

"Понякога ни се иска мечтите да се случват като с вълшебна пръчка и ако човек силно желае нещо, трябва да пристъпи и да го направи. Но от мечта към реалност има разлика, за да се случат нещата е необходима преди всичко дисциплина, после са и многото усилия и работа, за да може след това човек да направи качествен скок".

Българската база на остров Ливингстън    Снимка: Facebook /@BulgarianAntarcticInstitute

Капитан Салвадор Еспиноса посочи какво е най-силното впечатление от пътешествието до Антарктида:

"Гледките там са величествено красиви. Аз знам, че българите обичат много планините, а когато попаднат в Антарктида се дивят на величествената природа, на гледките. Там виждаме неща, с които не сме свикнали като айсбергите с цялата неповторима цветова гама - от бяло към синьо, тъмно - чак до черно синьо - цялата палитра от цветове, която се променя всеки ден пред очите ти. За формите да не говорим, които са чудно изваяни от самата природа. Друго нещо е разнообразието от животни, които не си свикнал да виждаш като пингвини, различни видове тюлени, някои доста опасни като леопардовия тюлен, а за птиците да не говорим. Това да видиш птицата чаран, която всяка година прелита от Арктика до Антарктида! Представете си сами, това са 20 хиляди километра, които тази птица прелита и после се връща".

Хавиер Качо коментира, че църквата в българската база е "прекрасна".

за мен българската църква е най-красивата. За разлика от руската, която е направена в Русия, после е качена на кораба и поставена в руската база. А за българската църква, специално пристигна жена иконограф, за да изографиса църквата и иконите на място. Цели две лета прекара на Антарктида, за да завърши проекта, истинска автентичност, а след това, за да не се повредят иконите използва лак, който се слага на лодките и на корабите, за да се съхранят".

В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ беше показана фотографската изложба на Българския антарктически институт и изложба живопис на Ганка Павлова - "30 години български експедиции в Антарктика". Експозицията ще продължи до края на януари.Фотографската изложба на Българския антарктически институт    Снимки: Славена Илиева
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Преводът направи Славена Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кюстендилци излизат на протест срещу ветроенергиен парк в Осогово

Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..

публикувано на 30.04.25 в 08:18

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39