Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Претенциите на РСМ са не териториални, а към българите в Пиринска Македония, каза археологът

Проф. Н. Овчаров: Не е добре, че темата за историята в отношенията с РСМ беше изтласкана назад

Иван Николов: Проблемът на РСМ не е София, а самият Европейски съюз

Проф. Николай Овчаров
Снимка: БГНЕС

"Вече можем да бъдем спокойни, след като Скопие няма териториални претенции към България, вече всички македонски танкови дивизии на нашата граница ще бъдат пуснати и няма да има опасност за България".

Така с шеговит тон коментира пред БНР историкът проф. Николай Овчаров резултатите от срещата на премиерите на България и Северна Македония. Той подчерта, че е на мнение, че не е трябвало първи Петков да посети РСМ, а техният премиер да има визита в София. 

Според него РСМ не може да има териториални претенции, но има претенции към българите в Пиринска Македония:

"Това е една пропаганда, на която съм бил свидетел по време на мои експедиции в територията на тогава Вардарска Македония".

Началото на диалог между двете страни проф. Овчаров определи като нещо добро, но беше категоричен, че не трябва да се правят компромиси по отношение на нашата история:

"Не ми направи добро впечатление, че темата за историята беше изтласкана на заден план. Няма да се мине без темата за историята, това е категорично".

По думите на историка "не е възможно да се икономизират нещата, без да се решат историческите проблеми":

В предаването "12+3" темата за отношенията между България и Северна Македония и визитата на премиера Кирил Петков в РСМ коментира и Иван Николов, председател на Българския културно-информационен център в Босилеград:

"Проблемът не е толкова в София, колкото в Скопие. РСМ продължава да се държи като бивша югославска република и чака инструкции и опорни точки от Белград".

Иван Николов

Според него не се вижда заявка от Скопие да се промени говорът на омразата спрямо България:

"Не виждам и готовност да се излезе от примката, която е сложена да обтяга отношенията между двете държави. Проблемът на РСМ не е София, а самият Европейски съюз, защото трябва да спазва европейските критерии. РСМ не може да влезе в ЕС с този език и говор на омразата, исторически фалшификации и т.н. Държавата е сериозно нещо и не може да се гради на фалшиви опорки".

Диалогът е печелившата политика за България, смята Николов, но подчерта, че "шикалкавенето може да изиграе лоша шега":

"Всички отстъпки, които сега София направи, ще я застигнат скоро с нови претенции, които ще бъдат опасни за България и няма да допринесат с нищо за европеизацията на РСМ. ... Да се види как бяха решавани тези въпроси в други европейски държавни".

Интервюто на Петър Волгин с Иван Николов и проф. Николай Овчаров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00

Йотова за евродоклада за РСМ: Голям успех за България

Голям успех за България - така вицепрезидентът Илияна Йотова определи приемането от  ЕП на доклада за напредъка на РСМ по пътя й към членство в ЕС.  Йотова нарече голям успех за България евродоклада за РСМ Пред журналисти в Сопот Йотова оцени високо работата на всички български евродепутати за положените от тях усилия, за да може от доклада..

публикувано на 09.07.25 в 21:46

МВнР: ЕП потвърди ролята си на орган, ангажиран с проследяването на реформаторския напредък на Скопие

"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..

публикувано на 09.07.25 в 21:03