Екипът на училището адресира до няколко парламентарни комисии предложения за преглед на нормативната база във връзка със зачестилите случаи на насилие сред подрастващите, които се документират и публикуват в социалните мрежи и се излъчват в традиционните медии. Темата беше обсъдена в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в Народното събрание.
Според училищния директор е налице единствено възмущение, но „в цялата страна, за толкова години, при толкова случаи, няма нито едно дете, нито един родител, който да е понесъл някакво следствие от това, което се е случило“.
Ако целта на качването на клипове с насилие е да се хванат извършителите, то трябва да има система, която позволява качването на подобни клипове, така че да стават видими за органите на реда, а медиите да се намесват тогава, когато властта не иска да се намеси, смята Александров.
„Предложихме глоби за родителите. Те казват – това няма да помогне. Защо да не помогне? Във всичките други държави има отговорност на родителите при такива прояви на техните деца. Друго, което беше като аргумент срещу налагането на санкции – че ако има такива санкции, няма да се качват такива клипове и ще остават неразкрити. Е, сега, като са разкрити, какви са последствията“, коментира Асен Александров в предаването „Преди всички“.„Разбира се, че само със санкции няма да стане. Винаги има две страни. Едната е превенция, другата е санкция. Това, което искаме, е поне някъде, в някакъв документ да се фиксира, че качването на такива клипове с цел унижение, в мрежите, е някакво нарушение на обществения ред.“
„Ако този месец сме видели 3 клипа, те не са 3, а 33, защото другите сме ги предотвратили. И тези 3 щяхме да предотвратим, или поне част от тях, ако на децата е изяснено, че това е нарушение“, заяви директорът.
Сега действа Закон за противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, който е от 1960 година, напомни Александров.
„Там текстовете изобщо не го предвиждат като някакво наказание. В момента тези деца, които всички видяха, че бият техния съученик, че го влачат, че го унижават, ние не можем дори със забележка да ги накажем в училището. Нито едно от тези деца не е получило каквато и да е санкция.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..