Според Малинов забавянето не прави добро впечатление.
„Отделно кризите, отделно проблемите със съгласуването на политиките. Отделно липсата на лидерство от страна на премиера. Това е нещо, което започва вече да се усеща. Той се изживява като един ентусиазиран говорител на правителството, но не усещаме налагане на теми, разрешаване на конфликти, налагане на политики, които все пак един премиер трябва да прави“, коментира Малинов в предаването „Преди всички“.
„Политиката има определена логика, която ако не се следва, се отива към разочарование, породено от неефективност, усещане за несправяне със задачите. Това нещо в момента го има“, допълни преподавателят.
Липсата на политическо лидерство ще се превърне във въпрос за оцеляване на коалицията, прогнозира Светослав Малинов.
Малинов изтъкна, че от миналата година президентът е наследил инерцията на най-популярния политик в държавата, но ние няма да забравим лесно, че той е създал част от политиците и без неговата подкрепа нямаше да го има този резултат от изборите.
„Много трудно ще може президентът да се отърси от тази си роля и да се върне в тесните рамки на това, което му задава Конституцията. Ще продължи да се намесва, ще продължи да участва на нива в управлението на държавата, включително с преки намеси за конкретни политики, но и на ниво, което не се вижда.“
„Напреженията ще продължават и ще бъде пагубно за правителството, ако у публиката се остави впечатлението, че в критични моменти президентът поема лидерството. Ще трябва да се постигне в нов баланс, който в момента по-скоро върви в обратна посока: президентът има силните си позиции и решаващата си дума в спорни моменти.“
Влизането на ПП стана по безпрецедентен начин в българската политика, заяви още Малинов. Според него ПП са били подкрепени от най-популярния политик в държавата – Румен Радев и е имало „изключителни бонуси“, а политическата борба не е била „много честна“, дори в рамките на закона.
Светослав Малинов посочи още, че влизаме в по-рутинната част от едно управление, което има свой бюджет и свои приоритети.
„Има усещане за неподреденост и за липса на лидерство, но приемането на бюджета вероятно ще консолидира коалицията на първо време.“
Заложеният процент на инфлацията в бюджета е много нисък, а когато той се окаже по-висок, „това означава много неприятни неща“, отбеляза още той.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..