Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Органи от машини или кой е Homo Technicus

Програмистът и фотограф Цветелина Димитрова представя свои фотографии на човешки органи, сглабени от компютърни компоненти

8
Щитовидна жлеза


Той е ходещ изправен примат от семейство Hominidae, живеещ в симбиоза с машините. Има силно развито желание да е в крак с новите технологии и да притежава дигитални устройства.

ДНК анализите показват, че се е появил в началото на 20 век за пръв път в малки популации в цял свят. Днес обитава всички континенти, а популацията му през 2022 г. се оценява на около 7,9 милиарди души.

Той е HomoTechnicus.

Не просто технологиите са станали част от живота ни, а ние сме се превърнали в технологии.

Тази идея е залегнала в първата самостоятелна изложба на Цветелина Димитрова – програмист и фотограф. Тя представя Homo Technicus, като съвкупност от различни органи от човешкото тяло, сглобени от компютърни компоненти.

Всеки от тях е придружен с кратко описание. Ето ви няколко примера.

мозък

Мозъкът при Хомо техникус е вид памет с произволен достъп. Той управлява както жизнените функции, така и поведението. Чрез него индивидът има постоянен достъп до спомени, мисли и чувства.

сърце

Сърцето на хомо еректус е LAN картата. Тя е част от мрежовия компютърен хардуер, като му позволява да комуникира с околния свят.

Цветелина Димитрова дойде в „Изотопия“, за да разкаже повече за това как е създала своята концепция за Homo Technicus:

„През последните години забелязах колко много самата аз съм обвързана с технологиите – с телефона си, с различни приложения. Бих казала, че всеки е хомо техникус, дори да не си го признава.“

Каква е идеята на изложбата?

Цветелина Димитрова: „С тази изложба и концепция апелирам към баланс и за това ние хората да се замислим доколко искаме да сме обвързани с технологиите.“

Не дали, а какъв хомо техникус си?

Към изложбата има възможност да си направиш тест, за да бъдеш класифициран какъв тип хомо техникус си. Те са седем вида, сред които са консуматус, маниакус, аппус-пристрастенус, дъртакус и т.н.

Тестът може да си направите на сайта на изложбата: https://www.homotechnicus.net/ht-v1/?lang=bg

Цветелина е транзитус – такъв, който познава технологиите и ги използва, иначе ще изпадне от еволюцията на човечеството.

Какво ни дава и какво ни взима симбиозата с машините?

Цветелина Димитрова: „Дава ни информираност - много е лесно да намериш дадена информация. Дава ни и комуникативност - сега по време на това интервю чрез технологиите успяваме да достигнем до повече хора. Дава ни много. Но с това, че всеки има в ръката си смартфон, който е малък компютър , ни кара да общуваме по-малко. Работя с деца и забелязвам, че те в почивката не си говорят, а играят игри на телефоните. Когато ходя на партита – хората там се занимават повече да си качват сторите в Инстаграм, отколкото да комуникират.“

Цялото интервю с Цветелина Димитрова за изложбата й Homo Technicus може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58