Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигулари от ромския квартал в Сливен ще свирят в Париж на концерт за френското председателство

Децата са възпитаници на школа по проекта „Музиката вместо улицата“

Снимка: Ани Петрова

Две талантливи момчета цигулари от ромския квартал „Надежда“ в Сливен са избрани да свирят в Париж по случай честването на френското председателство на ЕС, което започна на 1 януари. Децата ще бъдат включени в голям оркестър с още 120 техни връстници - музиканти от 27 страни на ЕС. Оркестърът е сформиран от Парижката филхармония по проект „Демос“.

Концертът ще се състои на 26 февруари в зала „Пиер Булез“ под патронажа на френския президент Еманюел Макрон.

Проектът е насочен към деца, които нямат достъп до обучение по икономически, географски или социални причини.

Децата от Сливен са Сашо Георгиев и Цоньо Чолаков. Те са възпитаници на школа по проекта „Музиката вместо улицата“, създадена от цигуларя Георги Калайджиев, който и живее и твори в Германия, но също е излязъл от гетото край Сливен.

Два пъти седмично работим с децата по специален предмет, отделно идват по солфеж, разказва преподавателят по цигулка Радка Кусева.

В момента в школата има свободни места за флейта и обой. Две от децата са вече в Музикалното училище в Стара Загора. Вече ще има и обучение по фагот.

В школата работата е сериозна. Въпреки големия интерес, има и голямо текучество на деца от квартала, причините за което са различни. 

„Те идват с много голям ентусиазъм, но при най-малката трудност се отказват, връщат цигулките, връщат други инструменти. Семейната среда е много важна – ако надзор няма това дете упражнява ли се, свири ли достатъчно, ходи ли на училище редовно“, изтъква преподавателката.

„Горд“ е малка дума, за да изрази какво усеща създателят на проекта „Музиката вместо улицата“ - цигуларят Георги Калайджиев, за участието на възпитаници на школата в Париж. 

„Аз съм толкова щастлив. Децата са толкова мотивирани. Жалко, че пандемията малко ни поотряза. Можеше да тръгнем с повечко деца. Те са подготвени, от следващата седмица започват интензивни репетиции с най-големите светила. Там ще имат индивидуални репетиции, групови репетиции, общи – с целия оркестър, и много свободно време да разгледат Париж. Това ще бъде една разкошна програма за децата, ще им даде изключително преживяване, което ще им остане за цял живот.“

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08