Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановяват камбанарията на Шипченския манастир за 120-годишния юбилей на храма през септември

На 3 март в храм-паметника „Рождество Христово“ се отслужват благодарствен молебен и панихида в памет на загиналите за Освобождението на България

Снимка: БГНЕС

По традиция на 3 март признателни българи се събират на поклонение в Шипченския манастир, където почитат паметта на 8 491 офицери, войници и опълченци, загинали по време на Освободителната война. В тяхна чест, в края на всеки благодарствен молебен винаги звъни 12-тонната камбана, извисяваща се на високата 52 метра камбанария на Храма „Рождество Христово“.

Звукът от нея се носи през цялата Розова долина и се чува чак в Казанлък.

Повече от три години обаче камбана в красивия храм в Шипка не се използва, защото вибрациите от мощното й звучене рушат компроментираната камбанария

През миналата година за последно камбаната бе ударена точно на 3 март. Тогава бе дадено и началото на същинската ремонтна дейност по 52-метровата кула, завършваща с традиционната позлатено кубе с форма на луковица.

За ремонтните дейности са отпуснати близо 1,6 млн. лв. Огромно 50-метрово скеле опасва входа на храм-паметника, а по него неуморно се работи с едничката цел - най-голямата камбана да може да бъде използвана отново за 120-тата годишнина от освещаването на храма през септември, припомня старозагорският митрополит Киприан.

Шипченският манастир „Рождество Христово“.  Снимка: БГНЕСВъзстановяването на камбанарията не е лесна задача, тъй като сградата е паметник на културата от национално значение. Проектът е изработен и съгласуван след детайлно обследване на кулата. Вече е готова най-високата част на кулата, обяснява Галина Нефтянова от старозагорската фирма-изпълнител на проекта.

Силно увредени са били арките на самата камабанария, разрушениете части вече са възстановени. Използвани са само материали, от които църквата е била изградена.

През миналата година красивата сграда на Шипченския манастир се сдоби и с обновено художествено осветление, монтирано от Община Казанлък.

Църквата със златните кубета е построена в не по-малко смутни времена от днешните. Средствата за вдигането на храма са събрани от дарения в Русия и България. Работата по манастира започва през 1885 г. Заради противоречивите българо-руски отношения и тогава се забавя издигането му. Осветен е през 1902 г. от Старозагорския митрополит Методий Кусев в присъствието на граф Николай Игнатиев и българските опълченци.

Митрополит Киприан се надява храмът и обителта да порещнат тържествено 120-тата годишнина от освещаването през семтември.

По традиция и тази година на 3 март благодарствен молебен и панихида в памет на загиналите за Освобождението на България в храм-паметника „Рождество Христово" ще отслужи Старозагорският митрополит Киприан. С това ще започнат и честванията на Шипка. 

И въпреки че най-голямата камбана ще остане тиха още няколко месеца, ще звучат останалите 16. Те озвучават околността и през последните дни, когато в храма се четат молитви за мир. А в костницата отново ще бъдат почетени онези близо 8 500 загинали за Освобождението ни, сред които редом са положени българи, руснаци и украинци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35