Звукът от нея се носи през цялата Розова долина и се чува чак в Казанлък.
Повече от три години обаче камбана в красивия храм в Шипка не се използва, защото вибрациите от мощното й звучене рушат компроментираната камбанария.
През миналата година за последно камбаната бе ударена точно на 3 март. Тогава бе дадено и началото на същинската ремонтна дейност по 52-метровата кула, завършваща с традиционната позлатено кубе с форма на луковица.
За ремонтните дейности са отпуснати близо 1,6 млн. лв. Огромно 50-метрово скеле опасва входа на храм-паметника, а по него неуморно се работи с едничката цел - най-голямата камбана да може да бъде използвана отново за 120-тата годишнина от освещаването на храма през септември, припомня старозагорският митрополит Киприан.
Възстановяването на камбанарията не е лесна задача, тъй като сградата е паметник на културата от национално значение. Проектът е изработен и съгласуван след детайлно обследване на кулата. Вече е готова най-високата част на кулата, обяснява Галина Нефтянова от старозагорската фирма-изпълнител на проекта.
Силно увредени са били арките на самата камабанария, разрушениете части вече са възстановени. Използвани са само материали, от които църквата е била изградена.
През миналата година красивата сграда на Шипченския манастир се сдоби и с обновено художествено осветление, монтирано от Община Казанлък.
Църквата със златните кубета е построена в не по-малко смутни времена от днешните. Средствата за вдигането на храма са събрани от дарения в Русия и България. Работата по манастира започва през 1885 г. Заради противоречивите българо-руски отношения и тогава се забавя издигането му. Осветен е през 1902 г. от Старозагорския митрополит Методий Кусев в присъствието на граф Николай Игнатиев и българските опълченци.
Митрополит Киприан се надява храмът и обителта да порещнат тържествено 120-тата годишнина от освещаването през семтември.
По традиция и тази година на 3 март благодарствен молебен и панихида в памет на загиналите за Освобождението на България в храм-паметника „Рождество Христово" ще отслужи Старозагорският митрополит Киприан. С това ще започнат и честванията на Шипка.
И въпреки че най-голямата камбана ще остане тиха още няколко месеца, ще звучат останалите 16. Те озвучават околността и през последните дни, когато в храма се четат молитви за мир. А в костницата отново ще бъдат почетени онези близо 8 500 загинали за Освобождението ни, сред които редом са положени българи, руснаци и украинци.
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на..