Тъй като събирането на средства и тогава не е било лека работа, докато се натрупа сравнително сериозен капитал, в София вече бил открит паметник на руския цар Александър Втори.
Инициативният комитет на русенци решил да бъде издигнат Паметник на Свободата. Проектът на флорентинеца Арналдо Дзоки спечелил и на 11 август 1909 година паметникът бил тържествено открит.
„Първите паметници в България след Освобождението се вдигат от руския император. Тези седем паметника, които са еднотипни - с пирамидите, като в Докторската градина, както и в село Мечка, Русенско. Те са идентични. След тези мемориални знаци естествено опълченците искат и свой паметник“, разказва директорът на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов.
След Освобождението Русе е и най-големият град в княжеството, в него живеят много от опълченците.
„От старите пощенски картички виждаме как пиедесталът е построен и дълго време той стои без фигурите. Виждаме действително голям ентусиазъм, в който участват всички. Преди всичко опълченците събират тези пари, но и много русенци даряват, за да може да бъде довършен паметникът“, посочва проф. Ненов.
„Самият паметник е много изящен и импозантен. Той има както височина, която е била впечатляваща. И сега изглежда прекрасно.“
Чуйте цялата история в звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.