"Русия е в слаба позиция, целият свят я осъжда и тя трябва да търси решение, а не да поставя ултиматуми. Всяка крачка напред я прави още по-слаба". С тези думи започна коментара си пред БНР журналистът от в. "Сега" Светослав Терзиев и добави:
"Условията, които поставя Русия на Украйна, са по-скоро ултиматум, а не условия за преговори. ... Путин не може да победи. Кого ще победи и как ще победи? Той може да присвои територия със сила, но не може да победи. Той тази война я загуби. Той дори нямаше повод за тази война, нямаше морално основание. Ползва понятия от Втората световна война, когато е било нормално да се извърши демилитаризация и денацификация в една държава, където е управлявал един чудовищен режим, довел до разпалването на ВСВ".
"Как да се откаже Украйна от територия, това не подлежи на преговори, дори Конституцията го забранява. Как да промени Конституцията, когато няма как да заседава нормално парламентът. Какво е това искане да се разоръжи Украйна - тя се съпротивлява с леко стрелкови оръжия, отколкото с тежки, с каквито я напада Русия. неравенството във въоръжението е очевидно", подчерта той.
Според него силата на Украйна не е в оръжията, а в световната подкрепа, която получава:
"Нейният отпор е морален, затова тя е симпатична в момента на толкова много страни. ... Украйна достойно се съпротивлява въпреки разликата в съотношението на силите".
Терзиев изтъкна, че Русия е в невиждана досега международна изолация:
"На пръстите на едната ръка се броят страните в света, които я подкрепят. Аз не си спомням някой да е бил в такава изолация, каквито и войни да са протичали. Виждаме, че светът е единен - той осъжда Русия".
Журналистът прогнозира само технически споразумения от третия кръг на преговори за спиране на войната:
"По-големи надежди може би трябва да заложим на срещата на 10 март в Анталия между външните министри на Украйна и Русия".
По думите на Терзиев голямата цел на Путин е териториална - възстановяване на Съветския съюз, а конкретната е отцепване от Украйна на сухопътен коридор на Русия до полуостров Крим.
"Това е едно съединение с Русия. По-нататък му остава Херсон, Одеса и да съедини с Приднестровието, което е една отцепническа територия в Молдова. по този начин той би завладял и цялото Черноморие на Украйна. Това е видима от военните действия на Русия стратегия, о мисля, че ще е много трудно да се постигне, защото не става дума само за рускоезично население. Дори да завладее територии, той няма да ги притежава истински, а и кой ще му признае на Путин такова завладяване на чужда територия".
Той определи стратегията на Путин като стратегия на свършените факти и изказа очакване Русия да продължи да я следва, "защото иска да извие ръцете на Украйна".
Мнението на Терзиев е България да не се замесва в този конфликт пряко:
"Може да приема бежанци, да подпомага, но не е участник. Полша също няма да се замеси в конфликта. ... Когато една натовска държава е забъркана във военен конфликт и тя получи някакви удали, това означава удари срещу цялата организация и автоматично да се задейства Член 5 на Вашингтонския договор. Може да се получи една каскада от събития, които да не предполагат радикална промяна на обстановката на военния терен, но да забъркат много държави и да стане неуправляем процесът. Затова западните държави не проявяват голяма охота и за обявяване на забранена зона за полети над Украйна, защото това ще означава да пречат на Руските самолети. Това ще означава забъркване на НАТО в тая война. Това трябва на всяка цена да се избегне".
Интервюто на Людмила Железова със Светослав Терзиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..
Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..
"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..
В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..