Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Капсамун: В Крим и Донбас за 8 години Русия направи много за информационната блокада

Войната през погледа на двама украински интелектуалци

Проф. Сергей Петков: Най-страшна е идеологическата война срещу Украйна и украинския народ

3
Киев, 15 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В столицата Киев звучат сирени. Ситуацията остава напрегната. В 21-вия ден на войната Киев е под обсада по северозападно и североизточно направление. Руските войски се опитват да проникнат от тези посоки, но не се получава. Вчера украинските части успешно ги отблъскват.“ Така описа ситуацията Иван Капсамун, журналист от украинския вестник „День“. Той е редактор в отдел „Политика“ на вестника. Капсамун е бесарабски българин, от 2008 г. живее в украинската столица.

В Крим и Донбас за 8 години Русия постигна много по отношение на информационната блокада, подчерта Капсамун. По думите му в териториите на юг, които към днешна дата са под руски контрол, веднага се изключват украински медии и започва руска пропаганда.

„Не може да се говори за каквато и да е свобода на словото. Русия се превръща или вече се е превърнала в тоталитарна държава, хибридна, имперска версия на Съветския съюз.“

Жителка на Киев пред жилищния ѝ блок, засегнат от руските удари. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иван Капсамун смята, че причината за настоящата война е в „имперската същност на Русия“ и в това, че Путин и обкръжението му не зачитат украинците като отделен народ.

„Това, което говорят за нацистите, за фашистите, е само повод да завоюват и унищожат украинската държава. Путин разбира, че към настоящия момент плановете му не могат да се реализират.“

„В момента на украинска територия се намират руски формирования, които не бих нарекъл войска - кадировци, вагнеровци, хора, уволнени от руската армия и фактически не са нейни представители. Тези въоръжени групи сега се опитват да превземат Днепропетровск. Всяка нощ има въздушна тревога, непрекъснат ракетен обстрел“, посочи проф. Сергей Петков, юрист, писател, учен, журналист, специалист по етнодържавни изследвания, обществен активист, който се намира в Централна Украйна.

Много от бесарабските българи в момента напускат Украйна, отправят се към България, уточни проф. Петков и даде примери от Запорожка и Одеска области.

„Защото руските войски от Приднестровието са в готовност да навлязат на територията на Украйна.“

Киев, 15 март 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Навярно най-страшното е идеологическата война срещу Украйна и украинския народ, която е в ход от много години“, коментира Сергей Петков.

Той изтъкна, че се атакуват рускоговорящи градове като Харков, Суми, Мариупол.

Проф. Петков планира да отпрати близките си към България.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.  

Снимките в гарелията са предоставени от проф. Сергей Петков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29