Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бежанците от Украйна, които дойдоха в Сандански, са предимно бесарабски българи

Хотелиерът Илия Пасков осигури подслон и храна за някои от бежанците

Снимка: Ани Петрова

На 27 март в 18.30 започва международният благотворителен концерт  "Телемаратон - спасете Украйна, спрете войната". В него ще се включат  изпълнители от различни места на планетата. В София концертът ще се излъчва на екран пред Столичната библиотека на площан "Славейков".

В 16 часа на площад "Александър Батенберг" в София се провежда концертът "Солидарност с Украйна - с вас сме". На различни пункотве ще се събират средства за пострадалите от войната в Украйна и бежанците, които Фондация "За доброто" и Ситуационният център "Отворени врати за Украйна" посрещат ежедневно.

Българското национално радио, Българската национална телевизия и НТ "Иван Вазов" обединяват усилия в подкрепа на пострадалите от войната в Украйна. На 28 март от 19:00 часа двете обществени медии, с домакинството на Народния театър, организират благотворителен концерт "Заедно за Украйна", в знак на съпричастност към пострадалите от войната. Събитието е под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев.

Бежанската вълна от Украйна превърна много български хотели в дом за хората, бягащи от войната, а собствениците на хотели  станаха първите доброволци-мисионери. Някои дори не се надяват на държавната помощ, не са я и очаквали. Както не са очаквали тези, на които помагат, да искат да им се отплатят - с труд и със знания.  Едно от тези места е Санаднски, където първите бежанци от Украйна били посрещнати от руската общност в курорта.
Бежанците от Украйна, които дойдоха и останаха в Сандански, са предимно бесарабски българи. Близо месец 25 майки с децата си и няколко по-възрастни жени живеят в красив хотел в центъра на курортния град. Но не се чувстват туристи. Благодарни са за човешкото и топло отношение, но не обичат милостинята. Затова жените започват да помагат в хотела, докато децата им учат онлайн с украинските си учители. Сред жените има инженери, банкери, компютърни специалисти, дори еколог - мисионер като Галина Добровольская, която пише стихотворения и хумористични разкази. Един човешки потенциал, който страната ни трябва да  оцени и ако може да задържи, каза за БНР хотелиерът Илия Пасков:

"Не се бъркаме в работата на политиците, но в Сандански има руска общност. Руската общност дойде и ги посрещна. Хората се разплакаха, беше трогателна картинка. Свикнаха, доволни са, ние също сме доволни - възпитани хора, държат се добре, хубави деца. Те са нашите бесарабски българи. Каквото им трябва го предоставяме. Оттук нататък хода е на държавата. Дали ще ни обезпечи, ние не сме искали конкретно обезпечение. Има много разходи по тях. Знаете, че и на нас ни е трудно. Ние можем два три месеца безвъзмездно да им помагаме, но после става трудна ситуацията".

Галина Добровольская е била строителен инженер в Одеса и въпреки, че вече е пенсионер,  не остава без работа:

"Много съм благодарна на Илия Пасков. Той ни прие много добре, имаме стаи, той ни изхранва".

Галина Добровольская       Снимка: Кети Тренчева

Войната разделя Галина с двамата ѝ сина и техните семейства. Въпреки болката, тя е благодарна, че са успели да се спасят от войната.

"Големият син с детето и със съпругата си одитоха в Португалия. Другият син, той е компютърен специалист, той със съпругата си също избяга", допълни за "Хоризонт" Галина Добровольская. 

Българската фамилия на Галина Добровольская е Великова и това е най-ценното наследство за нея от предците ѝ. Занимава се с екология, пише стихове за деца, а в момента хумористични разкази, което ме удивлява. За себе си казва, че е мирният атом в света и в космоса:

"Аз имам просветителска дейност. На децата разказвам".

Снимка:  Кети Тренчева

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16